Kącik kreatywnego Świetliczaka – dzień XXXXI

Witajcie Najmilsi 🙂

Dziś będziemy kontynuować naszą kosmiczną wyprawę w przestworza 🙂

Jak co dzień przygotowałyśmy wiele ciekawych propozycji. Zachęcamy Was do: przeczytania wiersza „Kosmos” A. Karcz, obejrzenia filmików edukacyjnych kto to był Mikołaj Kopernik oraz przeczytania listu od M. Kopernika, zapoznania się z  ciekawą  „kosmiczną” literaturą dla dzieci, o  na zakończenie ulubione Wygibasy TV- „Kto jak skacze”. Powodzenia!!!

Kochani na początek proponujemy przeczytanie wiersza – „Kosmos”

A. Karcz

 „Kosmos” – Agnieszka Karcz
Gdy zgasną wszystkie światła, a słońce oczy zmruży,
Na niebie pojawi się mapa kosmicznej podróży.

Ile gwiazd błyszczących i migoczących na niebie,
Tyle odległych galaktyk i planet we wszechświecie.

Ciemna otchłań, pełna niezbadanych miejsc,
Wielu się zastanawia gdzie jej początek jest.

A nasza Ziemia jedną z miliona planet jest,
Niczym małą kropelką wśród oceanów łez.

Wielką tajemnicą dla ludzkości wciąż jest,
Odkryć choć mały skrawek przestrzeni tej.

Mapę kosmicznej podróży już znamy,
Może w przyszłości z niej skorzystamy.

źródło: http://wierszykidladzieci.pl/karcz/kosmos.php

 Kto to taki Mikołaj Kopernik??To ten co Słońce wstrzymał, a Ziemię rozbujał.

Kto to był Mikołaj Kopernik?? To ten co Słońce wstrzymał, a Ziemię rozbujał, obejrzyjcie filmik

List od Mikołaja Kopernika do dzieci!!!

Drogie dzieci czy wiecie, że nasi przodkowie wyobrażali sobie, że Ziemia stanowi centrum wszechświata. Stoi nieruchomo w centrum, a wokół niej odbywa swoją wędrówkę Słońce i poszczególne planety. Ja Mikołaj Kopernik odkryłem, że ruch planet odbywa się zupełnie inaczej.

Posłuchajcie uważnie co dziś Wam opowiem – co dawno temu zauważyłem i wcale się nie pomyliłem!!!!

Słońce jest centralną gwiazdą Układu Planetarnego zbudowaną z gazu, bardzo gorącą i gęstą, najbliższą Ziemi. Daje energię wszystkim planetom, których drogi biegną wokół Słońca. Jedynym ruchem Słońca jest obrót wokół własnej osi.

Ziemia w ciągu doby odbywa ruch obrotowy dookoła swoich biegunów. Obiega też Słońce dookoła. Pełny obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje cały rok. Wszystkie ruchy gwiazd w tym Słońca dostrzegane na niebie, są pozorne. Złudzenie to powstaje na skutek ruchu Ziemi. Księżyc odbywa obiegi miesięczne dookoła środka Ziemi i patrzy na nią ciągle tą samą stroną.

Najbliżej Słońca krąży niewielki Merkury. Obiega Słońce najszybciej ze wszystkich planet. Jest tak blisko Słońca, że chowa się w jego blasku. Merkury to posłaniec bogów, patron kupców i złodziei.

Pomiędzy Merkurym a Ziemią krąży tajemnicza Wenus, planeta, która chowa się pod gęstymi obłokami. Obiega Słońce bliżej niż Ziemia, zawsze widoczna po tej samej stronie nieba, co Słońce. Wenus to patronka miłości.

Nieco dalej, za Ziemią krąży czerwona planeta – Mars, w towarzystwie dwóch księżyców o nazwach Strach i Groza. Mars to w mitologii rzymskiej bóg wojny.

Przedstawione tu planety są skaliste i małe przejdźmy do świata gazowych olbrzymów. Za orbitą Marsa krąży największa planeta Układu Słonecznego Jowisz. Jowisz jest 11 razy większy i 300 razy cięższy od Ziemi. Obiega Słońce raz na 12 lat, ale za to obraca się wokół własnej osi zaledwie w 10 godzin. Nic dziwnego, że na biegunach jest spłaszczony. Jowisz to władca bogów i błyskawic.

Prawdziwym władcą pierścieni jest Saturn. Pierścienie Saturna składają się z odłamków skał i lodu. Ustawia się czasami tak, że jego pierścienie stają się niewidoczne. Jest jedyną planetą, która mogłaby pływać, gdyż jej gęstość jest mniejsza od gęstości wody. Saturn zatrzymuje się obok Jowisza.

Za moich czasów tyle znałem planet. Dzięki teleskopom odkryto w późniejszych czasach inne planety. Uran, to planeta poruszająca się przedziwnie. Toczy się jak beczka wokół Słońca i obiega je w 84 lata. Z powodu nachylenia osi obrotu dzień i noc polarna trwają na całej planecie aż po 40 lat.

Na krańcach naszego Układu Słonecznego krąży najmniejszy i najzimniejszy z gazowych olbrzymów Neptun. Planeta ma najdłuższą drogę do przebycia wokół Słońca. Na podróż dookoła Słońca potrzebuje aż 165 lat. Neptun to mitologiczny władca mórz i oceanów.

Oprócz planet krążących po okręgach, przez Układ Słoneczny przelatują komety, zabrudzone kawałki lodu, które posiadają warkocz skierowany zawsze od Słońca.

Drogie dzieci to ja Mikołaj Kopernik – Wstrzymałem Słońce, ruszyłem Ziemię, wyjaśniłem ruch obiegowy wszystkich planet Układu Słonecznego.

Dla utrwalenia wiadomości o planetach zapraszamy do zaśpiewania piosenki

Śpiewające Brzdące „Układ Słoneczny”

Pora na ciekawostki o kosmosie, miłego oglądania 🙂

Propozycje ciekawych książek dla dzieci  o kosmosie

Najmilsi dzisiaj mamy dla Was kolejną „porcję” książeczek, które zawierają przystępnie i ciekawie zaprezentowaną szeroką wiedzę o kosmosie.

Pierwsza książka zabiera nas w podróż wraz ze Stefkiem i Basią i ma tytuł „Głowa do góry”. Tym razem to ciocia astronomka przybliża ma kosmiczną wiedzę. Wspólnie uczymy się, rozpoznawać gwiazdozbiory,dowiadujemy się czym jest światło,mgławice i galaktyki. To bardzo przyjemna podróż, podczas której, wraz z bohaterami zgłębiamy tajemnice kosmosu.

Druga  książeczka jest dla tych, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę na temat kosmosu. To książka z serii „Faktozabawa” zawiera mini zadania do wykonania ciekawostki, które nie pozwolą się nudzić. Strony można uzupełniać naklejkami, a jako niespodziankę mamy wspaniały ruchomy obrazek.

Kolejną naszą propozycją jest praca plastyczno- techniczna „Układ słoneczny”

Potrzebujemy:

  • ciemną kartkę najlepiej czarną lub ciemno granatową
  • cyrkiel lub coś okrągłego od czego można odrysować planety
  • farby
  • nożyczki
  • klej (ewentualnie taśmę dwustronną)
  • ołówek
  • dodatkowo jeżeli macie w domu plastelinę, filc, gazetę, trochę folii aluminiowej lub inne materiały, również możemy wykorzystać je do ozdobienia naszych planet.

Na początku na czarnej kartce musimy rozplanować nasze planet. Ołówkiem rysujemy fragment słońca na brzegu kartki, a następnie, miejsca gdzie będziemy przyklejać już gotowe, wyklejone planety. Zachęcam Was sprawdzenia jak wygląda Układ Słoneczny, które planet są najbliżej słońca, które sąsiadują z Ziemią. Następnie ozdabiamy planety dostępnymi materiałami lub malujemy farbami. Gotowe już planety możemy przykleić do kosmicznego tła, możecie użyć do tego taśmy dwustronnej, ale możecie także, złożyć małą karteczkę na kwadracik i przykleić klejem, osiągniemy wtedy efekt 3D :). Na koniec możemy białą lub żółtą farbą domalować gwiazdy, komety i asteroidy.

Na zakończenie trochę ruchu czyli Wasze ulubione  WYGIBASY TV „Kto jak skacze”

Najmilsi jeśli spodobała WAM się któraś z przygotowanych propozycji, macie ochotę np. pochwalić się swoją pracą plastyczną czy zaśpiewać piosenkę, wysyłajcie zdjęcia lub filmiki na adres:

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy !!!!

Skip to content