Kącik kreatywnego Świetliczaka – dzień XXXIII

Witajcie Najmilsi!  Czy poznajecie ten symbol??

Ten znak często można spotkać na przykład na kontenerach, pojemnikach, do których wrzuca się odzież, buty. Jednym słowem rzeczy, z których wyrośliście i już ich nie włożycie.

Na tym znaku widnieje napis Polski Czerwony Krzyż. Ale co to jest Polski Czerwony Krzyż, zapytacie? To będzie temat naszego dzisiejszego spotkania z Wami.

Dziś zapraszamy WAS do: przeczytania informacji o Polskim Czerwonym Krzyżu, wysłuchania Hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża, zapoznania się z książką dla dzieci – „Dobre uczynki Cecylki Knedelek „, a na zakończenie troszkę ruchu przy piosenkach- „Ruch to zdrowie” i „Głowa ramiona kolana pięty”. Powodzenia! 🙂

Polski Czerwony Krzyż (PCK) – to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca  członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Odezwa z 1920 roku, nawołująca do wstępowania w szeregi towarzystwa.

Tak wyglądała legitymacji PCK. Spójrzcie proszę, z którego roku pochodzi ta legitymacja?

Legitymacja „Członka Koła Młodzieżowego PCK” wystawiona w 1933 w Brześciu nad Bugiem

Wewnętrzna część legitymacji

Czym się zajmuje organizacja?

Udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem wiedzy o międzynarodowych prawach konfliktów zbrojnych.

W swoich działaniach Polski Czerwony Krzyż jako część składowa Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca kieruje się następującymi siedmioma zasadami Ruchu.

Oto one:

  1. Humanitaryzm– Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zrodzony jest z troski o niesienie pomocy rannym na polu bitwy bez czynienia jakiejkolwiek między nimi różnicy. Podejmuje działania na płaszczyźnie międzynarodowej i krajowej w celu zapobiegania we wszelkich okolicznościach cierpieniom ludzkim i ich łagodzenia. Zmierza do ochrony życia i zdrowia oraz zapewnienia poszanowania osobowości człowieka. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni i współpracy oraz do trwałego pokoju między wszystkimi narodami.
  2. Bezstronność– Czerwony Krzyż nie czyni żadnej różnicy ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, pozycję społeczną lub przekonania polityczne. Zajmuje się wyłącznie niesieniem pomocy cierpiącym, kierując się ich potrzebami i udzielając pierwszeństwa w najbardziej naglących przypadkach!
  3. Neutralność– W celu zachowania powszechnego zaufania Ruch powstrzymuje się od uczestnictwa w działaniach zbrojnych oraz – w każdym czasie – w sporach natury politycznej, rasowej, religijnej lub ideologicznej.
  4. Niezależność– Ruch jest niezależny. Stowarzyszenia krajowe, służąc pomocą władzom publicznym w ich działalności humanitarnej i podlegając prawu obowiązującemu w ich państwach, powinny zawsze korzystać z samodzielności pozwalającej im na działania w każdym czasie, zgodnie z zasadami Ruchu. W praktyce oznacza to pewną, niewielką autonomię od rządu państwa.
  5. Dobrowolność– Wolontariusze i pracownicy Ruchu niosą pomoc dobrowolnie, nie kierując się chęcią osiągania jakiejkolwiek korzyści.
  6. Jedność– W każdym kraju działa tylko jedno stowarzyszenie Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. Powinno ono być otwarte dla wszystkich i obejmować swoją humanitarną działalnością obszar całego kraju.
  7. Powszechność– Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w którym wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa i obowiązek niesienia sobie nawzajem pomocy, obejmuje swoją działalnością cały świat.

Najmilsi, rozwińmy sobie teraz treści dotyczące zadań PCK. Na czym one właściwie polegają?

  • udzielanie pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen
  • wspomaganie w czasie konfliktu zbrojnego wojskowej i cywilnej służby zdrowia
  • prowadzenie działalności humanitarnej na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych
  • upowszechnianie znajomości międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych
  • prowadzenie Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań w celu odnajdywania zaginionych w czasie konfliktów zbrojnych i scalania rozdzielonych przez wojny rodzin
  • prowadzenie działalności na rzecz rozwoju krwiodawstwa krwiolecznictwa oraz pozyskiwania honorowych dawców krwi
  • niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych lub katastrof w kraju i za granicą
  • przygotowywanie społeczeństwa do właściwych zachowań w przypadku wystąpienia klęski i katastrofy
  • prowadzenie działalności w dziedzinie opieki i pomocy społecznej

prowadzenie działalności w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym w zakresie poprawy zdrowia publicznego

  • przeciwdziałanie uzależnieniom
  • prowadzenie szkolenia w zakresie pierwszej pomocy
  • działania na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
  • prowadzenie działań upowszechniających zasady bezpiecznego zachowania się na drodze
  • rozwijanie działalności dzieci i młodzieży
  • organizacja i prowadzenie placówek edukacyjno-oświatowych, opiekuńczych i socjalnych, wypoczynkowych,  leczniczych oraz innych
  • działania na rzecz osób niepełnosprawnych

Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi PCK są: koła, kluby, grupy i inne zespoły, w których są zrzeszeni członkowie. Są to tzw. „jednostki podstawowe”. Jednostki podstawowe są organizowane w każdym środowisku: miejscu zamieszkania, szkoły, zakłady pracy i inne.

Obecnie w PCK działają następujące rodzaje jednostek podstawowych:

Kluby Wiewiórka

Szkolne Koła PCK

Akademickie Koła PCK

Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych

Kluby Honorowych Dawców Krwi

Grupy Ratownictwa

Grupy Pomocy Humanitarnej.

źródło tekst i foto: https://www.wikiwand.com/pl/Polski_Czerwony_Krzy%C5%BC

Najmilsi działania PCK obserwujemy też u Nas w szkole. Dotyczą one nauki udzielania pierwszej pomocy. Propagowania zasad prawidłowego odżywiania, organizowania olimpiad, konkursów poświęconych tej tematyce. To również nauka dbania o higienę jamy ustnej.

Zapraszamy WAS do wysłuchania – „Hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża”

Hymn PCK Polski Czerwony Krzyż

Czerwony Krzyż to symbol jest miłości

On nie zna granic lądu ani mórz

Niech żyje nam czerwony krzyż ludzkości

Vive Intrnationale Croix-Rouge!-bis

Pókiś jest młody i szczęśliwy

I uśmiech śle Ci cały świat

Nie często myślisz o tym druhu

O tym że czuwa wierny brat

Lecz gdy żywiołów przyjdą klęski

I wojny złe i głód i bój

Wówczas Ci poda dłoń pomocną

Czerwony Krzyż przyjaciel Twój

Czerwony Krzyż to symbol jest miłości

On nie zna granic lądu ani mórz

Niech żyje nam czerwony krzyż ludzkości

Vive Intrnationale Croix-Rouge!-bis

Propozycja książki – „Dobre uczynki Cecylki Knedelek „

Kochane dzieci dzisiaj chcielibyśmy Wam polecić książeczkę z jedną z serii o Cecylce Knedelek –  „Dobre uczynki Cecylki Knedelek ” .
Bohaterką jest dziewczynka, która  uczy się, że przyjemnie jest pomagać innym. Cecylka znajduje na strychu pamiętnik, dowiaduje się z niego, że pewna dziewczynka o imieniu Eleonora odkryła bardzo ważną rzecz. Dzięki niej w miasteczku, w którym mieszka w Knedelkowie, pojawiła się prawdziwa seria dobrych uczynków.
Książeczka ta powstała w ramach projektu Mały Wolontariat, który uwrażliwia dzieci na otaczający świat zaczynając już od najmłodszych, uczy, że każdy może pomagać, nie trzeba być do tego Supermenem(…). Przeczytajcie sami o tych wesołych perypetiach, a kto wie, może i was zainspirują one do włączenia się w akcję małego wolontariatu. Przygody Cecylki i innych mieszkańców zilustrował we wspaniałym, humorystycznym stylu Zenon Wiewiórka. To dzięki niemu historie Joanny Krzyżanek czyta się tak wyśmienicie, że można by je schrupać jak ciasteczko z leśnymi poziomkami.(od wydawcy)
Zachęcamy Was bardzo gorąco do przeczytania tej sympatycznej książeczki, to pełna humoru i mądrych treści opowieść, zachęca do robienia dobrych uczynków oraz przybliża istotę wolontariatu, czyli bezinteresowną pomoc na rzecz innych.
Serdecznie Wam ją polecamy!

Na zakończenie  proponujemy trochę gimnastyki połączonej ze śpiewem- „Ruch to zdrowie” i „Głowa, ramiona, kolana pięty”

Najmilsi jeśli spodobała WAM się któraś z przygotowanych propozycji, macie ochotę np. pochwalić się swoją pracą plastyczną czy zaśpiewać piosenkę, wysyłajcie zdjęcia lub filmiki na adres:

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy !!!!

Skip to content