Kącik kreatywnego Świetliczaka – dzień XXI

Dzień dobry dzieci!!  Bardzo się cieszymy, że zaglądacie do naszego Kącika i możemy razem rozpocząć tydzień.  🙂

Najmilsi czy wiecie jakie święto będziemy obchodzić 22 kwietnia?

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Dlatego dziś od rana zapraszamy  WAS do: przeczytania listu od Zielonego Detektywa, oraz wiersza Stanisława Karaszewskiego „Apel do ludzi”, wykonania ciekawego doświadczenia, obejrzenia filmiku „Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze? Czym jest SMOG”, obejrzenia prezentacji „Międzynarodowy Dzień Ziemi, oraz wykonania pracy plastycznej. Powodzenia 🙂

Zachęcamy WAS do przeczytania listu od Zielonego Detektywa 🙂

Drogie Dzieci!

Nazywam się Zielony Detektyw. Piszę do Was w bardzo ważnej sprawie. Nasza planeta- Ziemia prosi o pomoc. Jest w niebezpieczeństwie. Grasują po niej łobuzy, którzy niszczą powietrze, wodę oraz rośliny i zwierzęta. Musimy ich złapać , koniecznie! Musimy wyruszyć na pomoc naszej planecie. Inaczej będzie katastrofa!. Proszę Was, abyście zostali strażnikami powietrza, wody, roślin i zwierząt.

Zielony Detektyw

Najmilsi w tym tygodniu mamy zatem do spełnienie misję. Namówcie Waszych Najbliższych , aby dbali o powietrze, wodę, rośliny i zwierzęta.

Przeczytajcie wiersz Stanisława Karaszewskiego „Apel do ludzi”

APEL DO LUDZI Karaszewski Stanisław

oszczędzaj wodę,
nie niszcz i nie śmieć.
DBAJ O PRZYRODĘ!

Kolejną naszą propozycją jest  „Zabawa z balonami”.

Nadmuchajcie balony. Co znajduje się w środku?

Oczywiście, powietrze. Czy jest ono widzialne? Czy powietrze ma kształt?

No pewnie , że nie. Teraz znajduje się ono w balonie, wypełnia go i przyjmuje jego kształt.

Wyrzućcie balony do góry. Co się stało z powietrzem i gdzie się ono teraz znajduje?

Brawo. Powietrze z balonu dostało się na zewnątrz.

Czy powietrze jest ważne?

Zatkajcie na chwilę Wasze nosy. Odpowiedzcie na pytania?

Czego nie można robić z zatkanym nosem?

Świetnie, nie możemy oddychać.

Czym oddychamy? No właśnie, powietrzem.

Co było gdybyśmy nie mogli oddychać?

Zobaczcie teraz Najmilsi co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu?

To doświadczenie zróbcie ze swoimi rodzicami.

Do jego wykonania potrzebujemy zapałkę i szklankę.

Zapalamy zapałkę. Obserwujemy, czy widzimy coś, co się unosi nad ogniem. Zbliżamy zapałkę do dna szklanki i trzymamy przez chwilę. Zanim przejdziemy do drugiego etapu eksperymentu, czekamy, aż szkło wystygnie.

Na dnie szklanki powstał czarny ślad. Można go wytrzeć palcem, wtedy na palcu zobaczymy sadzę. Sadza to produkt powstający w trakcie niepełnego spalania ropy naftowej, plastiku lub właśnie drewna, z którego zrobione są zapałki. Materiały te zawierają w swoim składzie chemicznym znaczne ilości węgla. Istnieje mnóstwo badań naukowych potwierdzających, że wdychanie powietrza zawierającego sadzę może powodować różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego, układu krwionośnego i powodować zmiany nowotworowe. I to jedna strona problemu – zanieczyszczone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu.

Ale problem jest znacznie szerszy, ponieważ podczas spalania drewna, plastiku lub ropy naftowej część cząsteczek węgla (C), zawartych w tych materiałach, ulatnia się. Kiedy łączą się z tlenem (O2) w powietrzu, powstaje gaz – dwutlenek węgla (CO2). Gaz ten należy do gazów cieplarnianych (te które ocieplają atmosferę), na dodatek pozostaje on w atmosferze przez dziesiątki lat. I tu uwaga – fabryki i samochody co roku wyrzucają w powietrze 20 mld ton tego gazu. Gaz akumuluje się w atmosferze, na skutek czego temperatura na Ziemi wzrasta, topnieją lodowce, podwyższa się poziom wody w oceanie, zmienia się klimat planety… Dlatego zanieczyszczone powietrze to jedno z największych zagrożeń, z którym boryka się ludzkość.

Zaczerpnięte ze strony https://tuptuptup.org.pl/eksperyment-zanieczyszczenie-powietrza/

Obejrzycie filmik edukacyjny Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze? Czym jest SMOG.

Prezentacja 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

Na zakończenie proponujemy WAM pracę plastyczną – „Wiosenne drzewko”

Wiosenne drzewko

Z okna naszego mieszkania zauważyliśmy pięknie kwitnące drzewa, całe w biało-różowych płatkach. Ten widok stał się dla nas inspiracją do naszej pracy.

Potrzebne nam będą:

•  biała lub niebieska kartka z papieru technicznego,
  • kartki z papieru kolorowego (nie muszą być całe, wystarczą „resztki”) w kolorach: jasno-zielonym, różowym jasnym i ciemnym oraz białym,
  • nożyczki
  • klej

Najpierw zaginamy koniec kartki na ok. 2cm i wycinamy kształt połowy serduszek (my zaczęliśmy od różowego) – jak na zdjęciu. Podobnie wycinamy serduszka w innych kolorach: białe, ciemnoróżowe i zielone. Nie martwcie się jak nie będą takie same, bo przecież w przyrodzie też każdy listek i płatek jest inny.

Następnie rysujemy na kartce z bloku technicznego pień drzewa i konary (my do tego celu wybraliśmy gruby brązowy mazak). Zaczynamy przyklejać serduszka, w taki sposób jak widzicie na zdjęciu (pamiętajcie by wybierać płatki o podobnym rozmiarze). Najpierw tworzymy większe kwiaty, później mniejsze, na samym końcu przyklejamy listki.

Teraz pozostało nam tylko wyciąć trawkę – zginamy kartkę podobnie jak przy serduszkach i wycinamy falę. Przyklejamy i gotowe. Aby praca była bardziej przestrzenna, możemy odchylić połowy nieprzyklejonych serduszek (my tak zrobiliśmy).

Chętnie zobaczymy Wasze kwitnące drzewka. Możecie je wysłać na adres mailowy świetlicy.

Najmilsi jeśli spodobała WAM się któraś z przygotowanych propozycji, macie ochotę np. pochwalić się swoją pracą plastyczną czy zaśpiewać piosenkę, wysyłajcie zdjęcia lub filmiki na adres:

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy!!!!