Wycieczka Ogrodzieniec – Oświęcim.

Dnia 26 września 2018 r. uczniowie klas 3F i 3H uczestniczyli w wycieczce do Ogrodzieńca  i Oświęcimia.
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego  w środkowej części Wyżyny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zabytek należący do  Szlaku Orlich Gniazd.

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Celem było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej    i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunku  ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku         i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.