Wycieczka klas 7 do Wieliczki i Krakowa.

We wtorek 16.04.2024r. uczniowie klas 7b i 7c wybrali się z opiekunami na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.  Kopalnia Soli  „Wieliczka” to nie tylko miejsce historyczne, ale też prawdziwa galeria sztuki. Pokonując ok. 800  schodów mogliśmy podziwiać wyrobiska górnicze, monumentalne konstrukcje ciesielskie, urokliwe  jeziora solankowe, solne rzeźby i płaskorzeźby, kaplice wykute w soli, w tym kaplicę św. Kingi.  Poznaliśmy metody i sposoby wydobycia soli. Po 3 km  spacerze solnymi podziemiami Trasą Turystyczną,  na głębokości 125 m, czekał na nas obiad w Karczmie Górniczej.

Przejazd do Krakowa stał się chwilą wytchnienia i odpoczynku. Tu kolejne atrakcje:  Stary Rynek,  Sukiennice, Bazylika Mariacka,  romański Kościół św. Wojciecha z XI wieku,  Barbakan, Brama Floriańska – to  zabytki, obok których nie przechodzi się obojętnie.
  Wizyta w Muzeum Książąt Czartoryskich była zwieńczeniem naszej wycieczki. Mogliśmy podziwiać najcenniejsze arcydzieła malarskie „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci  z 1490 r.  oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”  Rembrandta van Rijna z 1638r., to dwa najcenniejsze obrazy w polskich zbiorach.
Przepełnieni  wrażeniami dnia, zmęczeni , ale szczęśliwi,  wracając do domów, planowaliśmy kolejne miejsce do odwiedzenia na szkolnej wycieczce.