Wycieczka do Muzeum im. „Orła Białego”

Dnia 20 września 2019 roku klasa VII b odwiedziła Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Misją Muzeum im. „Orła Białego” jest zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historią wojska i wojskowości, a także przekazywanie wiedzy o dziejach regionu i jego znaczącego wkładu w historię Polski. Ważnym elementem zbiorów są eksponaty i dokumenty związane z działalnością oddziałów partyzanckich na terenie Gór Świętokrzyskich w czasie okupacji niemieckiej oraz te pochodzące z czasów tzw. Polski Ludowej.

Największe zainteresowanie uczniów wzbudziła ekspozycja plenerowa, na której zgromadzony jest sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii polskiej po 1945 r. Interesującą część tej kolekcji stanowi uzbrojenie z okresu II wojny światowej, wydobyte z pól bitewnych. Do największych należy działo samobieżne Sturmgeschütz IV czy też podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther.

Uczniowie mieli okazję pogłębić swoja wiedzę z okresu II wojny światowej oraz  obejrzeć sprzęt wojskowy – zasiąść za sterami samolotu czy wejść na pokład kutra.