Walizka z historią

„Walizka z historią” to tytuł warsztatów edukacyjnych, w których we wtorek wzięła udział klasa 5s. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Muzeum Historii Kielc. Podczas godzinnego spotkania uczniowie zapoznali się z zawartością tekturowej walizki, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu towarzyszyła podróżnym.

Wśród przedmiotów schowanych do środka znalazły się min. stare wiązane ochraniacze na nogawki, płyta winylowa z muzyką odtwarzaną na gramofonie, pióro ze stalówką, z której dawniej kapał atrament i robiły się kleksy, suszka kołyskowa do usuwania nadmiaru atramentu, drewniana podstawka pod pióro i kałamarz, metalowy przyrząd do wycinania z ciasta makaronu, drewniane prawidło służące do wypełniania butów. Duże zainteresowanie wzbudziły kosmetyki używane dawniej. Były to mydło i flakon z perfumami, których zapach chłopcy mogli poznać. Warsztaty były ważną lekcją historii. Przybliżyły uczniom minioną epokę regionu. Pokazały również, że codzienne przedmioty mogą być ważnymi pamiątkami rodzinnymi i źródłami historycznymi.

Skip to content