ŚWIĘTOKRZYSKI RAJ

Uczniowie klas Ia , IIf i Zielony Patrol 24.05.2016r  uczestniczyli w zajęciach terenowych na trasie Strawczyn –Kuźniaki -Hucisko- Oblęgorek – Samsonów-Zagnańsk- Zachełmie. Zajęcia prowadzone były  przez p. Paulinę Baran z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
W pierwszej kolejności uczestnicy zostali zapoznani z walorami przyrodniczymi Rezerwatu Perzowa Góra, leżącego u stóp Pasma Oblęgorskiego Gór Świętokrzyskich, a także z legendą tego miejsca.
Następnie udali się do Zagnańska, by zobaczyć z bliska najbardziej znane drzewo w Polsce, czyli sędziwego Dęba Bartka. Uczniowie dowiedzieli się, że według najnowszych badań wiek drzewa liczy od 645 do 670 lat. Przewodniczka opowiedziała również jedną z legend, która mówi, iż żołądź, z którego wyrósł dąb posadził Mieszko I,  i że naród polski będzie istniał tak długo, jak długo będzie żył „Bartek”.
Ostatnim punktem wycieczki było spotkanie z tetrapodem. To właśnie na ziemi świętokrzyskiej, w Zachełmiu w 2010 roku, znalezione zostały tropy tetrapoda, stanowiącego ogniwo przejściowe pomiędzy rybami a zwierzętami czworonożnymi. Przesunięto wówczas datowanie wyjścia kręgowców ze środowiska wodnego na ląd
o około 18 milionów lat wstecz.
Zajęcia w terenie były świetną okazją do poznania specyficznych walorów krajobrazowych, przyrodniczych oraz geologicznych naszego województwa.