Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii  hucznie obchodzonym świętem narodowym. Zgodnie z tradycją, w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez Św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich coroczne organizowany jest przez UNESCO  w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Po raz pierwszy obchodzony był w 1995 roku.

W związku z rosnącym sukcesem tego dnia, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznawany jest dla najlepiej przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Pierwszym miastem, które otrzymało to  wyróżnienie był Madryt, natomiast w 2016 roku  Światową Stolicą Książki stał się Wrocław.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich proponujemy kilka ciekawych spotkań z literaturą w sieci:

1. Wirtualne spotkania autorskie z serii „UL z książkami”, w ramach którego polscy literaci codziennie czytają i rozmawiają online z fanami na Facebooku: facebook.com/unia.literacka (codziennie o 18:00).

2. Wirtualne spotkania z pisarzami organizuje również EMPIK. Transmisje na żywo będą dostępne na stronie Facebook.com/Empikcom każdego dnia o godz. 18:00.

3. Na stronie internetowej cojestgrane.pl można znaleźć spotkania autorskie, oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych z kategorii: literatura, kino, teatr, sztuka.

4. Fundacja Zaczytani.org zaprasza dzieci na instagramowe wieczorynki. Codziennie                      o godz. 19:00 profil www.instagram.com/zaczytani.org przejmuje inny ambasador fundacji           i czyta dzieciom bajki na żywo.

Na koniec słowa polskiego wieszcza i noblisty, który w trafny sposób stwierdził czym jest czytelnictwo  :

„Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy,

albo zapomni o tym co mu dolega,

albo się ubawi, albo zaśnie –

w każdym razie wygra”.

                                       Henryk Sienkiewicz

A więc czytajmy J

Biblioteka szkolna

Skip to content