Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”-wycieczka do Warszawy

Dnia 17.10.2018r. klasy VII A i VIII B wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Pierwszym punktem wyprawy była siedziba Sejmu RP. Podczas wizyty młodzież miała możliwość zwiedzenia galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz wysłuchała wykładu dotyczącego dziejów i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Drugim punktem wycieczki były miejsca związane z historią i działalnością bohaterów znanych z powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” – Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walk i Męczeństwa al. Szucha. Uczniowie poznali historię więzienia Pawiak, od 1835 roku do 1945 roku. Z największą uwagą zwiedzali cele więzienne i wystawy: ”Pawiak 1939-1944”, „Dzień powszedni na Pawiaku”, ekspozycję biograficzną pt. „Zapamiętajmy ich twarze” czy wystawę rzeźb autorstwa Zofii Pociłowskiej – Kann. W sali reliktów i grypsów młodzież uczestniczyła w wysłuchaniu oryginalnych nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach przebywających tam ludzi.

Ostatnim miejscem zwiedzania było Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczące się w dawnej siedzibie gestapo przy al. J. Ch. Szucha. Tam uczniowie zobaczyli więzienie śledcze, które służyło Niemcom do przesłuchań więźniów z „Pawiaka”. Na układ pomieszczeń składały się m.in. cztery cele zbiorowe zwane „tramwajami” oraz pokój do przesłuchań. Na ścianach pomieszczeń do dziś znajdują się napisy wyryte przez osadzonych. W celi izolacyjnej 6 widnieje na murze napis, który młodzież miała możliwość zobaczyć i odczytać z bliska.

Łatwo jest mówić o Polsce
Trudniej dla niej pracować
Jeszcze trudniej umrzeć
A najtrudniej cierpieć

Wyjazd do Warszawy był wyjątkową lekcją historii, która na pewno pozostawi w uczniach niezapomniane wrażenia.