Poznajemy obszary chronione woj. świętokrzyskiego

9 maja uczestnicy konkursu Środowisko Ponad Wszystko wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy 2d i 2f uczestniczyli w zajęciach terenowych, których organizatorem było Nadleśnictwo Kielce.
Nasza przewodniczka, pani  Eliza, zabrała nas w trasę po chronionych terenach naszego województwa.
Pierwszym punktem był Rezerwat Perzowa Góra, położony między wsiami Kuźniaki i Hucisko, leżącymi u stóp Pasma Oblęgorskiego Gór Świętokrzyskich.

Podczas wędrówki na szczyt mieliśmy okazję usłyszeć o chronionych roślinach tego rezerwatu. Na szczycie znajduje się grota, w której jak głosi miejscowa tradycja już od czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się kaplica Św. Rozalii. Z zapartym  tchem słuchaliśmy legendy tego miejsca.

Następnie, pojechaliśmy do Samsonowa, gdzie znajduje się jeden z charakterystycznych zabytków regionu świętokrzyskiego, pozostałość zakładów przemysłowych Staropolskiego Okręgu Przemysłowego- ruiny wielkiego pieca. Nasza przewodniczka przybliżyła nam  historię hutnictwa i przeróbki żelaza, które niegdyś występowały w tym miejscu.

Ostatnim punktem  naszej wycieczki był Zagnańsk i obejrzenie najsłynniejszego polskiego drzewa tj. dębu Bartka. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że Dąb Bartek liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną.

 

Skip to content