Mali badacze – eksperymenty z wodą

Wszystkie dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co nas otacza.  Najlepszym sposobem zaspokojenia ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty. Takie właśnie zabawy odbyły się w klasie 1b. Uczniowie przeprowadzili kilka eksperymentów z wodą, aby poznać jej właściwości.

W trakcie zajęć pierwszaki z ogromnym zainteresowaniem obserwowali „wędrującą wodę”, która napełniała puste pojemniki kolorową wodą, tworząc nowy kolor – przy okazji tego doświadczenia dowiedzieli się, na czym polega mieszanie barw. Następnie przyglądali się „kolorowej lawie” wywołanej przez dodanie musującej tabletki do pojemnika z olejem i wodą. Obserwowali również „kolorowy deszcz” wywołany przez zabarwione krople oleju dolane do wody. Wykonali także eksperyment barwienia kwiatów. W tym celu do zabarwionej na różne kolory wody, włożono białe kwiaty. Uczniowie obserwowali jak zmienia się kolor kwiatów. Dla dzieci oprócz barwienia, taki eksperyment posłużył jako ciekawa lekcja, że wszystko co spożywamy, pijemy lub jemy wpływa na nasz organizmy.

Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne za pomocą kolorowej piany.

Eksperymentowanie zostało poprzedzone zajęciami dydaktycznymi, mającymi na celu uwrażliwienie dzieci na ogromną wartość jaką jest woda. Zajęcia pozwoliły dzieciom stwierdzić, że woda jest niezbędna dla życia ludzi, roślin i zwierząt i należy ją oszczędzać.