Lekcja o Stanisławie Moniuszce w klasie IIa

Klasa IIa uczciła 200 rocznicę narodzin słynnego kompozytora, Stanisława Moniuszki – patrona naszej szkoły. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat słynnego Polaka oraz wysłuchały jeden z utworów „Prząśniczka”. Przygotowały także wiele informacji na temat jego życia i twórczości, którymi dzieliły się z kolegami.

Końcowym etapem zapoznania z twórczością kompozytora była praca w grupach – wykonanie plakatów przedstawiających ciekawostki na temat Moniuszki.

Był on  dyrygentem, organistą, pedagogiem, dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcą Polskiej Opery Narodowej. „Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków.