„Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz” – zdalna wizyta klasy 8b.

Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau realizowało projekt w ramach wydarzeń związanych z 80 rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, między innymi z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Głównym celem działań było przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej.

W ramach projektu klasa 8b dnia 15 października 2021 roku realizowała
5- godzinne zajęcia zdalne z pracownikami muzeum. W pierwszej części młodzież przypomniała sobie kontekst odzyskania przez Polskę niepodległości.  Kolejnym etapem była wirtualne zwiedzanie KL Auschwitz –   Birkenau. Uczniowie z uwagą słuchali prezentacji przewodnika oraz uczestniczyli w dyskusji. Ostatnią częścią zajęć były warsztaty „Obywatele polscy w KL Auschwitz”, podczas których młodzież pracując z tekstem źródłowym i przygotowanymi kartami pracy  analizowała życiorysy więźniów obozu zagłady.

Poznawanie  indywidualnych losów obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w KL Auschwitz skłoniło uczniów  do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka oraz było ciekawą lekcją historii.