GIMNAZJUM NR 7 DROGĄ DO GWIAZD

W piątek, 8 kwietnia, już kolejny raz odwiedzili nas uczniowie klas szóstych wraz ze swoimi nauczycielami. Mieliśmy okazję zaprezentować, jak fajnie jest w naszym gimnazjum oraz pokazać, że u nas, przy wsparciu przyjaznych nauczycieli,  możemy rozwijać swoje różnorodne zainteresowania i, niemal, sięgać gwiazd. Stąd tytuł gry szkolnej, którą zorganizowaliśmy dla gości: ,,Gimnazjum nr 7 drogą do gwiazd”. Szóstoklasiści w dwóch turach walczyli o to, która z klas zdobędzie najwięcej punktów.  Ich przewodnikami po dużym budynku szkoły byli uczniowie z klas III b  i II d.
Najpierw zaprosiliśmy wszystkich do sali teatralnej. Po powitaniu przez panią dyrektor goście obejrzeli  jednoaktówkę przygotowaną przez III d według scenariusza uczennicy tej klasy, Zuzi Malec. To chyba była fajna niespodzianka, bo  aktorzy zostali nagrodzeni głośnymi brawami, a podczas przedstawienia od czasu do czasu słychać było głośne śmiechy dobiegające z widowni. Potem przyszedł czas na zapoznanie  z zasadami obowiązującymi podczas gry. Kto chciał wejść na gimnazjalną  ,,drogę do gwiazd”,  powinien słuchać. Teraz mogliśmy rozpocząć zabawę… Każda klasa miała wyznaczoną trasę. Nasi przewodnicy dbali nie tylko o to, by  nie zakłócić kolejności poszczególnych punktów, ale także o to, by nikt się nie zgubił. Chętnie też odpowiadali na pytania swoich młodszych kolegów.

Jedna z tras  rozpoczynała się w hali na parterze. W naszej szkole wśród wielu gwiazd tworzymy też te sportowe . Na własną, małą skalę każdy może być gwiazdą sportu, wystarczy tylko chcieć! My poprzeczkę postawiliśmy sobie bardzo wysoko i udaje nam się!

Na I piętrze:

• Szóstoklasiści mierzyli się z zagadkami matematycznymi, bo przecież gwiazdy też są matematyczne. Można gwiazdorsko zajmować się matematyczną teorią gier, ale można też badać gwiazdy za pomocą matematyki.
  • W innej sali niektórzy próbowali zostać gwiazdami malarstwa, ale nie czarujmy się, to trudne. Znacznie łatwiej było skupić się na czystej radości tworzenia…
  • Wiadomo, że gwiazdy nie znają granic! W sali multimedialnej okazało się, że także uczniowie mogą swobodnie przekraczać wiele z nich, wystarczy być zdeterminowanym, bo znajomość języków znacznie ułatwia poruszanie się po świecie. Dogadać się można nawet w kosmosie!

Na II piętrze:

• W sali muzycznej było głośno. Wszyscy wiedzą, że gwiazdą najprościej zostać tutaj, na ziemi. W tym celu warto, na przykład, umieć grać na jakimś instrumencie. Nawet jeśli nie każdy z naszych gości zrobi międzynarodową muzyczną karierę, to zagrali tak, że usłyszały ich gwiazdy na niebie.
  • Kosmiczne rakiety latające do gwiazd to skomplikowane urządzenia, ale mechanizm ich działania jest bardzo prosty – polega na odrzucie. W sali fizycznej nasi goście mogli poznać istotę tego
  • Na trasie zwiedzania naszego gimnazjum nie mogło zabraknąć biblioteki, z której jesteśmy bardzo dumni. Gwiazdy nie tylko świecą na niebie, można je też znaleźć między bibliotecznymi półkami. Droga do gwiazd prowadzi przez naukę i nie może być inaczej!
  • Każdy wie, że podróże kosmiczne w dużej mierze opierają się na zaawansowanych systemach komputerowych. W sali informatycznej, pracując przy komputerach, przyszli gimnazjaliści starali się pomóc astronautom.

Ta trasa kończyła się na III piętrze w sali biologicznej. Być może w kosmosie, wśród gwiazd, jest planeta, na której rosną rośliny. Czy są one podobne do naszych? Nasi goście próbowali odpowiedzieć na to pytanie.

Po zakończonej grze poszczególne klasy schodziły do sali teatralnej. Tam czekali na nich Olga i Miłosz z klasy II d, którzy umilali naszym gościom czas oczekiwania na pozostałych. Gdy byliśmy już w komplecie, pani dyrektor ogłosiła wyniki. Najwięcej punktów w I turze zdobyła klasa VI c ze Szkoły Podstawowej nr 33, a w II turze klasa VI d ze Szkoły Podstawowej nr 27. Gratulujemy!

Miło jest wygrać, ale przecież nie tylko zwycięstwo się liczy. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi goście, bez względu na wynik, dobrze się bawili. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Dlaczego u nas jest fajnie? Chyba już nie macie wątpliwości… ,,Siódemka” otwiera drogę do gwiazd!