Europejski Dzień Języków Obcych

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Głównym założeniem tego dnia jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej naszego kontynentu.

W naszej szkole również wiele się działo na lekcjach języka angielskiego.

W klasach drugich śpiewaliśmy „Panie Janie” po francusku. Uczniowie świetnie pamiętali tę piosenkę w języku włoskim, której uczyliśmy się w poprzednim roku, podstawowe zwroty: dzień dobry, do widzenia, dziękuję oraz cyfry od 1 do 10 w różnych językach obcych. Słuchaliśmy również coverów piosenek w różnych językach takich jak „Bella Ciao”, „Dance Monkey” i „Savage Love” wykonywanych przez Kasię Staszewską, a doskonale znanych z rozgłośni radiowych. Niejednokrotnie piosenki te porwały uczniów do tańca 🙂

Uczniowie klasy 7c i 7d wzięli udział w Językowym Escape Roomie. Aby odnaleźć kody do kłódki i odgadnąć końcowe hasło, trzeba było wykonać aż 5 zagadek językowych. Zadania wymagały nie tylko wykorzystania konkretnych umiejętności językowych, zarówno leksykalnych i gramatycznych, ale i również logicznego myślenia i pracy w grupie. Dlatego, aby rozwiązać wszystkie zdania uczniowie musieli wykazać się dużą kreatywnością. Po nitce do…. Kolejnego hasła. Całej zabawie towarzyszyła niezwykła atmosfera tajemniczości oraz humoru.

W klasach pierwszych i trzecich królowała piosenka „Panie Janie” w sześciu językach. Ponadto, uczniowie poznali flagi europejskie oraz dowiedzieli się jak powiedzieć „dzień dobry” czy „kocham cię” w różnych językach.

Klasy 4a i 5a rozwiązywała quizy językowe sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu.

1 października, w ramach tego święta, odwiedziła naszą szkołę p. Paulina Bednarska, która przez 8 lat mieszkała w York’u w Wielkiej Brytanii. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o tradycyjnych potrawach, kulturze czy sławnych postaciach mieszkających na Wyspach. Uczniowie dowiedzieli m.in. dlaczego królowa obchodzi dwa razy urodziny w ciągu roku i gdzie znajduje się Ulica Pokątna z książek o Harrym Potterze😊