Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja obchodziliśmy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII pt. „Każdy inny- wszyscy równi” oraz zajęcia warsztatowe dla klasy 4e.

Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej ukazującej wzajemne relacje między dziećmi i młodzieżą sprawną i z niepełnosprawnością. Wybór zwycięzców był bardzo trudny. Uczniowie stworzyli wspaniałe plakaty.

Pierwsze miejsce zajęły: Karolina Jończyk z klasy 5a oraz Julia Kondrak z 4e. Drugie miejsce zdobyli: Karolina Kita z 4e oraz Adam Domagała z 4b. Na trzecim miejscu znalazły się prace Wojciecha Majewskiego z 4d oraz Macieja Mistera z 4e.

Celem zorganizowanych zajęć warsztatowych było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat dyskryminacji oraz rodzajów niepełnosprawności. Uczniowie klasy 4 e dowiedzieli się m. in.: co oznaczają wskazane pojęcia, jakimi zasadami należy kierować się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością, jakie bariery i ograniczenia osoby niepełnosprawne spotykają na swojej drodze. Ponadto uczniowie mogli sprawdzić swoje siły wykonując zadania praktyczne, poprzez które przez chwile doświadczyli z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnością ruchową, wadami słuchu, wzroku.

Poprzez zorganizowane przedsięwzięcia dzieci zwróciły uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych, uświadomiły sobie jak ważne jest okazywanie im wsparcia i akceptacji.