6s i 6c w Tokarni

W czwartek 8 grudnia uczniowie klas 6s i 6c byli na wycieczce w Parku Etnograficznym w Tokarni. W programie oprócz zwiedzania Muzeum Wsi Kieleckiej były również zaplanowane warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych „Siano, światy, podłaźniki – ludowe ozdoby bożonarodzeniowe”.

Na zajęciach uczniowie mieli okazje poznać polskie tradycje związane ze świętami i poczuć klimat dawnych czasów.  Warsztaty  odbywały się bowiem w wiejskiej chacie przy świecach i rozgrzanym piecu. Uczniowie dowiedzieli się  jak chłopi ozdabiali swoje domy i co spożywali podczas wieczerzy wigilijnej. Była to także okazja, aby nauczyć się wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych, które były charakterystyczne dla dawnej kieleckiej wsi, m.in. łańcuchów bibułowo – słomianych, pajączków czy jeżyków.  Również spacer po skansenie pomimo zimna był przyjemnością. Z dużym zainteresowaniem każdy uczeń zaglądał do chałup, starej szkoły czy wiatraka wyobrażając sobie życie codzienne w dawnych czasach.