20 LISTOPADA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA – PODSUMOWANIE

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał: Nie ma dzieci – są ludzie.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane, a wiele osób uzależnia respektowanie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków.

Dlatego każdego roku wspólnie z UNICEF obchodzimy Międzynarodowy  Dzień Praw Dziecka. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Pomoc dla Jemenu” – miejsca objętego największym kryzysem humanitarnym XXI.

20 listopada wielu z nas postawiło na kolor niebieski – symbol poszanowania praw dziecka. W geście solidarności z tymi, których prawa nie są respektowane, uczniowie przygotowali także domowe wystawy, propagujące ideę poszanowania praw najmłodszych obywateli tego świata.

W zeszłym tygodniu natomiast wraz z wychowawcami podczas godzin wychowawczych dyskutowaliśmy na ten tak ważny temat – miedzy innymi poznawaliśmy bliżej Konwencję Praw Dziecka, rozwiązywaliśmy quizy online,  obejrzeliśmy wzruszający film „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie”, po którym zrodziły się wyobrażenia idealnego świata dla małych mieszkańców tego kraju.  Niektórzy uczniowie zaprosili do udziału w akcji także swoich rodziców.

Młodsi uczniowie wykonywali także prace plastyczne, poświęcone tej tematyce.

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy, wiemy, że nasi Uczniowie rozumieją, że ICH PRAWA TO BARDZO WAŻNA SPRAWA, a poniżej zamieszczamy kilka zdjęć, dokumentujących udział SP 39 w tak ważnej akcji.

Szczególne podziękowania ślemy klasom 4a i 5a.