XX Maraton Pisania Listów Amnesty International

Dopiero gdy wsłuchujemy się w problemy bliźnich, możemy usłyszeć bicie ich serc. (Marek Łukaszewicz)

Szkoła Podstawowa nr 39 serdecznie zaprasza w imieniu Amnesty International  na XX Maraton Pisania Listów, który odbędzie się w naszej szkole w dn. 11.12.2019r. (środa) w godz. 9.00 – 19.00.
W tym dniu będziemy pisać listy  w obronie „więźniów sumienia”, czyli  ludzi więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka lub w obronie ludzi czy całych społeczności, wobec których prawa człowieka są łamane.

Ten rok jest szczególny, ponieważ tegorocznymi bohaterkami I bohateramiMaratonu są ludzie młodzi. Spośród 10 konkretnych przypadków, zaproponowanych w tym roku przez Amnesty International  wybraliśmy trzy,  o prawa  których będziemy się listownie  upominać. Są to:

 – Ibrahim Ezz El-Din z Egiptu – obrońca praw człowieka, aresztowany za przeciwstawianie się naruszeniom praw człowieka w Egipcie i krytykowanie rządu;

– Yasaman Aryani z Iranu– obrończyni praw człowieka, skazana na szokującą karę 16 lat więzienia za pokojowy protest przeciwko przymusowemu noszeniu hidżabu ;

– Magai Matiop Ngong z Sudanu – uczeń skazany na śmierć w wieku 15 lat bez sprawiedliwego procesu.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i jest największym w Polsce wydarzeniem angażującym tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Poświęć swój czas, by zmienić świat! Napisz list w obronie „więźniów sumienia”!