WIECZÓR Z QUO VADIS

Piątkowy wieczór upłynął w naszej szkole pod hasłem spotkania z lekturą. 25 października uczniowie klas VIII bardzo licznie wzięli udział w wieczorze z Quo vadis. Spotkanie było dosyć niekonwencjonalną formą powtórki tuż przed egzaminem, gdyż odbyło się nie tylko z wersją książkową Henryka Sienkiewicza, ale także z adaptacją tej powieści w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Rozpoczęliśmy krótką dyskusją dydaktyczną, której przedmiotem były zagadnienia dotyczące utworu literackiego. W stosowny klimat wieczoru wprawił nas utwór muzyczny Quo vadis, Domine w wykonaniu Michała Bajora – odtwórcy roli Nerona.

Kolejna część tego spotkania to ekranizacja powieści. Zadaniem ósmoklasistów nie było jedynie przyglądanie się poszczególnym scenom kadru, ale stosowna ich analiza. Każdy uczestnik otrzymał do wypełnienia tzw. Kartę Widza, która wymagała wskazania podobieństw i różnic pomiędzy wersją książkową a filmową na podstawie podanych kryteriów.

Adaptacja znanej powieści historycznej wzbudziła wiele emocji u młodych odbiorców, co z kolei przerodziło się w debatę podsumowującą wieczór tematyczny. Jej przedmiotem stało się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Co bardziej pobudza wyobraźnię: film czy książka?   Stosowna argumentacja zilustrowana przykładami z uzupełnionych Kart Widza sprawiła, że udało nam się wypracować strategię obrony książki – bo przecież funkcjonalne wykorzystanie utworu literackiego to jedno z głównych założeń nowej formuły egzaminu ósmoklasisty.

Na kolejny pełen wrażeń wieczór z lekturą zapraszamy już 29 listopada!
Tym razem spotkamy się z bohaterami utworu Aleksandra Kamińskiego, Kamienie na szaniec.

Do zobaczenia! 🙂