WIECZÓR Z LEKTURĄ KAMIENIE NA SZANIEC
Kolejny piątkowy wieczór upłynął w naszej szkole pod hasłem spotkania z lekturą. 29 listopada uczniowie klas VIII wzięli udział w wieczorze z bohaterami utworu Kamienie na szaniec. Spotkanie odbyło się nie tylko z wersją książkową Aleksandra Kamińskiego, ale także z adaptacją tego utworu w reżyserii Jana Łomnickiego.
Listopad jest miesiącem, który w sposób szczególny kieruje naszą uwagę i nasze myśli wobec tych, co już odeszli. Z uwagi na ten fakt oraz na wymowę tegoż wieczoru wszyscy w postawie stojącej uczciliśmy minutą ciszy pamięć o tych, którzy „potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”.
Rozpoczęliśmy krótką dyskusją dydaktyczną, której przedmiotem były zagadnienia dotyczące utworu literackiego. W stosowny klimat wieczoru wprawiła nas muzyczna interpretacja liryku Juliusza Słowackiego „Testament mój” w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza. To właśnie fragment tego utworu „A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec” oddaje realia życia bohaterów w okupowanej stolicy.
Kolejna część tego spotkania to ekranizacja dzieła literackiego. I znów zadaniem ósmoklasistów nie było jedynie przyglądanie się poszczególnym scenom, ale stosowna ich analiza. Każdy uczestnik otrzymał do wypełnienia tzw. Kartę Widza, która wymagała wskazania podobieństw i różnic pomiędzy wersją książkową a filmową na podstawie podanych kryteriów.
Adaptacja
utworu wzbudziła wiele emocji u młodych odbiorców. Autentyzm miejsc, wydarzeń i
postaci wymusił na widzach debatę podsumowującą wieczór tematyczny.
Jej przedmiotem stało się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Co bardziej
przemawia do świadomości młodego odbiorcy: literatura faktu czy realizm na
szklanym ekranie? Stosowna argumentacja zilustrowana przykładami z
uzupełnionych Kart Widza sprawiła, że ponownie udało nam się wypracować
strategię obrony książki – bo przecież funkcjonalne wykorzystanie utworu
literackiego to jedno z głównych założeń nowej formuły egzaminu ósmoklasisty.
Na kolejny
pełen wrażeń wieczór z lekturą zapraszamy już 24 stycznia!
Tym razem spotkamy się z bohaterami powieści Stefana Żeromskiego Syzyfowe
prace.
Do zobaczenia! 🙂