Szkolny Piknik Europejski

W tym roku świętujemy 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły zorganizowali Piknik Europejski. 30 kwietnia szkoła przybrała barwy niebiesko-żółte, a hol główny i salę gimnastyczną zapełniły wystawy na temat państw członkowskich Unii Europejskiej. Było międzynarodowo, kolorowo i smacznie.

Cała akcja podzielona była na dwa bloki klasowe: uczniowie klas I – III oraz IV-VIII SP.

W klasach IV – VIII zabawa poprzedzona została wcześniejszym losowaniem i kilkutygodniowymi przygotowaniami do prezentacji przydzielonego kraju. Efektem były stoiska reprezentujące wyznaczone państwa UE. Na każdym można było znaleźć punkt informacyjny o kraju, fotobudkę/fotościankę z motywem charakterystycznym oraz zadanie do wykonania dla zwiedzających.

W trakcie zabawy piknikowej każda klasa zbierała flagi w specjalnych paszportach. Aby ją otrzymać należało wykonać zadanie przewidziane na danym stoisku. Wypełniony paszport na koniec zabawy okazywany był w punkcie europejskim, gdzie zamieniało się go na ludzika z flagą kraju, który reprezentowała klasa. Ludziki z flagami reprezentanci klas umieszczali na wielkiej mapie Europy.

Klasy I – III wspólnie przygotowały atrakcję związane z naszą ojczyzną – Polską. Dzięki staraniom najmłodszych całe pierwsze piętro wypełniły biało – czerwone barwy.

Na pikniku nie mogło zabraknąć również stoisk degustacyjnych, na których można było skosztować wiele przysmaków z poszczególnych państw. Sałatka grecka, pizza, sery francuskie i holenderskie, belgijskie frytki, gofry, stroopwafele, tort Sachera, szarlotka i wiele innych pyszności, którym nie można było się oprzeć.

Tego dnia naszą szkolę odwiedzili również goście specjalni z Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa oraz Punktu Informacji Europejskiej „Europe Direct” w Kielcach.

Nasz Szkolny Piknik był okazją do świętowania 20 rocznicy wstąpienia Polski do UE. Watrakcyjny sposób przybliżył wybrane fakty i sytuacje historyczne oraz elementy kultury państw europejskich. Był to również świetny sposób na integrację społeczności szkolnej.

Trzeba przyznać, że nasi uczniowie to prawdziwi Europejczycy!

Skip to content