ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Celem tego dnia jest pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

W dzisiejszym świecie nikt nie powinien doświadczać zagrożenia głodem. Niedopuszczalne jest, aby coraz więcej ludzi głodowało, podczas, gdy marnuje się ponad 1 miliard ton żywności rocznie.

W klasie 7a przeprowadzone zostały zajęcia, na których uczniowie dowiedzieli się więcej na temat problemu marnowania żywności. Wymieniane były produkty żywnościowe najczęściej marnowane, jak marnowanie żywności wpływa na zanieczyszczanie środowiska, co można zrobić z nadmiarem jedzenia w domu, gdzie można je przekazać, jak planować zakupy, aby nie kupować za dużo produktów żywnościowych. Uczniowie korzystając z materiałów przygotowanych przez nauczyciela wykonywali plakaty, które miały zwrócić uwagę na omawiany problem.

Co możemy zrobić, aby nie marnować żywności? Oto kilka zasad:

– Przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów i postaraj się jej trzymać!

– Nie wybieraj się na zakupy gdy jesteś głodny – kupisz wtedy więcej niepotrzebnych rzeczy!

– Nie kupuj szybko psujących się produktów „ na zapas”!

– Sprawdzaj datę ważności na produktach!

– Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach, aby dłużej zachowała świeżość!

– Nadmiar żywności przetwarzaj!

– Gotuj tylko tyle ile jest w stanie zjeść Twoja rodzina!

Pamiętajmy, że wyrzucona żywność to hektolitry wody oraz energia zużyta do jej produkcji, transportu, przechowywania i przygotowania. Żyjemy coraz szybciej, kupujemy w pośpiechu, nie planujemy zakupów ani posiłków. Potem równie szybko uznajemy jedzenie za śmieci. Pamiętajmy, żywność to nie tylko produkty, to także opakowania: marnując żywność przyczyniamy się do degradacji środowiska.