ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

To co jemy i w jaki sposób produkujemy żywność ma wpływ na nasze zdrowie i środowisko.  Światowy Dzień Żywności odbywa się corocznie 16 października. Powinniśmy pamiętać , że nasze codzienne wybory mają szersze znaczenie. Miliardy konsumentów na całym świecie muszą zmienić stare wzorce konsumpcji, jeśli chcemy przekształcić systemy żywnościowe na lepsze.

Oto kilka pomysłów jak zacząć:

1 Wybieraj zdrową, lokalną i sezonową żywność.

2. Szanuj żywność i środowisko – marnuj mniej.

3. Zmień swoje przyzwyczajenia – używaj wielorazowych toreb, oszczędzaj wodę.

4. Jedz zdrowsze posilki.

Ograniczajmy produkty, do wyprodukowania których zużywamy więcej zasobów naturalnych ( zwłaszcza wody). Pamiętaj aby kupować żywność w mniejszej ilości opakowań. Transport żywności pochłania dużo energii – kupując lokalnie i sezonowo wspieramy własną gospodarkę i  obniżamy emisję dwutlenku węgla. Każdego roku zużywa się do 5 bilionów jednorazowych plastikowych  toreb. Oprócz zanieczyszczenia środowiska , zapychają kanały ściekowe, zabijają dziką przyrodę i powodują nieodwracalne zmiany w środowisku. Zabranie własnej torby wielokrotnego użytku na zakupy może poważnie zmniejszyć ilość plastikowych odpadów na świecie.

Z marnowaniem żywności mamy do czynienia na każdym kroku. Zbyt duże zakupy, przegapianie terminu ważności, brak gospodarowania produktami spożywczymi powoduje, że żywność trafia do śmietnika.  Wyrzucona żywność to zmarnowane hektolitry wody oraz energia do jej produkcji, transportu, przechowywania i przygotowania.

Pamiętajmy: planujmy zakupy, wykorzystujmy żywność do końca i dzielmy się z innymi , gdy mamy jej za dużo.

Skip to content