Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodziliśmy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nadrzędnym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych. W profilaktyce tych chorób duże znaczenie ma odżywianie i tryb życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów.

Należy także regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym – wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie.

Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie znacząco obniżyć ryzyko zachorowania. Przedstawiamy główne zasady “Europejskiego  Kodeksu  Walki z Rakiem”:

  1. Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
  2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
  5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
  6. Nie pij alkoholu.
  7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
  9. Bierz udział w badaniach profilaktycznych.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w szkole zorganizowany został konkurs wewnątrzszkolny dla klas siódmych: “Paleniu mówimy NIE”. Uczniowie mają za zadanie wykonać plakat, prezentację lub w innej formie przedstawić szkodliwość palenia papierosów na zdrowie człowieka.  Na lekcjach biologii powstawały hasła zachęcające do zdrowego stylu życia.  Systematycznie przypominane są podstawowe zasady prawidłowego sposobu żywienia takie jak: ograniczanie wysokokalorycznych produktów spożywczych oraz soli, wprowadzenie produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców czy unikanie słodzonych napojów.

Pamiętajmy o aktywności fizycznej – nadwaga i otyłość to drugi (po paleniu tytoniu) najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia nowotworów!!