Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone co roku 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza , wybitnego poety starożytnego Rzymu.  Z okazji tego święta zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia strony internetowej http://polska-poezja.pl Jest to audioteka poezji polskiej, na której znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych poetów wszystkich okresów od średniowiecza do współczesności. Aby Wam przybliżyć znaczenie poezji, oto kilka złotych myśli polskich poetów:

„Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom. Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia”

                                                                                   Jacek Kaczmarski

„Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu”

                                                                                   Czesław Miłosz               

„ Natchnienie czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego NIE WIEM”                                           

                                                                                  Wisława Szymborska

Kochani!!!

Może warto w zaciszu domowym, w czasie gdy każdy z Nas ma wiele refleksji, przelać swoje myśli na papier i rozpocząć przygodę z poezją J

Biblioteka szkolna