„Pamiętamy o Westerplatczykach”

W środę 7 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkich uroczystościach upamiętniających żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte.

Pierwszy punkt obchodów rozpoczął się w Bazylice Katedralnej w Kielcach, gdzie licznie zgromadziły się władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele kieleckich instytucji oraz młodzież i mieszkańcy miasta. Naszą szkołę w uroczystościach reprezentował poczet sztandarowy, który następnie wraz ze zgromadzonymi w kieleckiej katedrze przeszedł na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury. W tym miejscu na murach budynku zamontowana jest tablica ku czci Obrońców Westerplatte, gdzie został złożony wieniec. Uczniowie klas 6s, 6c i 5c mieli również okazję wziąć udział w prapremierze filmu „Kieleckie Westerplatte”. Sala widowiskowa Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach była wypełniona po brzegi, a seans poprzedziła prezentacja Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Narodowej z Delegatury Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach na temat losów żołnierzy broniących Westerplatte. Nasz udział w obchodach pokazał, że nie obca nam jest historia i pamięć o bohaterach z Westerplatte z regionu świętokrzyskiego.

Skip to content