Międzynarodowy Dzień Teatru

Biblioteka szkolna przypomina – 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w  czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Z tej okazji biblioteka szkolna zachęca Was do zapoznania się z krótką historią Teatru im.
S. Żeromskiego w Kielcach.

           

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedną z najstarszych scen w Polsce. Budowa gmachu przy głównej ulicy Kielc, Sienkiewicza 32, ruszyła w 1877 roku. Wokół powstania sceny krąży romantyczna legenda – bogaty przemysłowiec, Ludwik Stumpf zakochał się w warszawskiej aktorce. Postanowił zbudować teatr, by mieć ukochaną bliżej siebie. Nieznane są ani dalsze losy tej miłości, ani tożsamość aktorki. Pozostał Teatr Ludwika, nazwany tak na cześć pomysłodawcy i głównego fundatora. Zbudowany według projektu Franciszka Ksawerego Kowalskiego, wówczas jednego z najlepszych architektów w kraju. Kamienica mieściła scenę teatralną wraz z restauracją, hotelem i lokalami prywatnymi.

Inauguracyjne przedstawienie odbyło się  6 stycznia 1879 roku. Była to opera komiczna pt.„Dzwony kornewilskie” Roberta Planquett’a w wykonaniu Towarzystwa Dramatycznego Józefa Teksla. Pierwszą premierę oglądało podobno około 800 osób.

W tamtym czasie scena nie miała stałego zespołu ani repertuaru. Podobnie jak na innych scenach prowincjonalnych w kraju, gościły tu zespoły objazdowe, np. warszawskie teatry ogródkowe. Najczęściej wystawiano sztuki lekkie – farsy, wodewile i operetki.  W Teatrze bywały i występowały prawdziwe znakomitości, m.in.: Stefan Żeromski, Wincenty Rapacki, Gabriela Zapolska czy Henryk Sienkiewicz. Podczas II wojny budynek teatralny uległ znacznym zniszczeniom. W 1946 nadano Teatrowi patrona, którego imię nosi. 

W dzisiejszych czasach Teatr kielecki prężnie działa realizując różnorodną linię repertuarową – od ambitnych przedsięwzięć po komedie i musicale na wysokim poziomie. Do współpracy zaprasza najlepszych twórców teatralnych w Polsce, ożywiając w ten  sposób życie kulturalne  miasta.

            Ze względu na zagrożenie spowodowane koronawirusem i konieczność kwarantanny w Polsce do odwołania zostały zamknięte m.in. kina, muzea i teatry. Okazuje się jednak, że teatry także wychodzą widzom na przeciw, a w sieci można znaleźć dziesiątki przedstawień teatralnych.Podajemy adresy stron internetowych zawierających przedstawienia teatralne online:

teatrtv.vod.tvp.pl

– vod.teatrwielki.pl