Lekcja biblioteczna nr 1: Szkolne lektury:„Pinokio” Carlo Collodi.

Drodzy uczniowie!!!

W związku z brakiem dostępu do tradycyjnych książek, biblioteka szkolna przybliży Wam niektóre z lektur szkolnych drogą elektroniczną. Dziś poznacie bliżej włoskiego pisarza Carlo Collodi i jego najpopularniejszą powieść pt. „Pinokio”.

Carlo Collodi – życiorys

Urodził się we Florencji w 1826 roku jako Carlo Lorenzini.  Pisarz spędził większość dzieciństwa w Collodi, rodzinnym miasteczku matki Angeli Orzali, stąd jego późniejszy pseudonim Carlo Collodi. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z czego siedmioro zmarło w młodym wieku. Rodzice Carla byli ubodzy, jego matka pracowała jako służąca, a ojciec był kucharzem rodziny Ginori, która opłaciła edukację przyszłego pisarza.

Był aktywnym działaczem społecznym i politycznym oraz zdolnym dziennikarzem.

Najważniejszą książką Carla Collodiego jest powieść „Storia di un burattino” („Historie marionetki”), znana później również jako „Le avventure di Pinocchio”, która była wydawana  w odcinkach na łamach pierwszego włoskiego czasopisma dla dzieci „Il Giornale per i Bambini”.     W 1883 roku zostało wydane jako powieść pt.: „Pinokio” (wł. „Pinocchio”). Opowieść o drewnianym pajacyku stała się znana na cały świecie po śmierci autora.

Carlo Collodi zmarł w 1890 roku, pochowano go przy kościele San Miniato al Monte.

A teraz przypomnijmy sobie o czym opowiada powieść „Pinokio”.

PINOKIO to powieść ukazująca historię  drewnianego pajacyka wystruganego przez szewca Dżeppetto. Pajac niespodziewanie ożył i od pierwszych chwil okazał się krnąbrnym, nieposłusznym i egoistycznym chłopcem. Dżeppeto, a także jego przyjaciele – Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz, starają się go wychować i sprowadzić na dobrą drogę. Jednak Pinokio spotyka na swojej drodze także postacie niegodziwe, które namawiają go do złych rzeczy – takie jak Lis i Kot czy jego szkolny kolega Knot. Początkowo daje się im zwodzić i ponosi za to kary (traci złote monety, zamienia się w osła). Stopniowo jednak zaczyna rozumieć, jaki jest zły i samolubny. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do majstra Dżepetto i Wróżki, stając się dobrym pajacykiem. W nagrodę za tę przemianę spełnione zostaje jego marzenie: staje się prawdziwym człowiekiem.

Kochani w ramach ciekawostki – to jest ilustracja Enrico Mazzantiego do pierwszego wydania powieści „Pinokio”.

Mamy nadzieję, że lekcja Wam się podobała, a wiadomości w niej zawarte pomogły utrwalić wiedzę na temat życia pisarza oraz jego powieści „Pinokio”.

Biblioteka szkolna

Skip to content