KWIECIEŃ  W BIBLIOTECE

1. Dnia 23.04. 2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich czyli  święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla klas 1-3 konkurs literacko-plastyczny „Ta ksiązka chodzi mi po głowie”. Wpłynęło wiele pięknych i ciekawych prac. Po trudnych naradach jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce –Kalina Dzwonkowska  z klasy 2a

II miejsce – Liliana Kozakowska z klasy 3a

III miejsce – Lena Grzywna z klasy 3d

Wyróżnienia:

Milena Rozborska z klasy 1a

Tymon Kozakowski z klasy 1d

Zuzanna Michalska z klasy 3b

Prace konkursowe można obejrzeć w bibliotece szkolnej. Laureaci otrzymali dyplomy, pochwały oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy.

Również z tej okazji odbyła się lekcja czytelnicza „Poznajemy książki dla dzieci i ich twórców”. W zajęciach uczestniczyły dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. 2.„Czytelnikiem kwietnia” została  Gabiela Chacińska z klasy 1e , która przeczytała 11 książek w tym miesiącu.  Serdecznie gratulujemy. 

Skip to content