„Kielce OAZĄ czystego powietrza”

Dnia 15 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach . Konkurs „ Kielce OAZĄ czystego powietrza”  polegał na przeprowadzeniu przez placówkę szkolną kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej zanieczyszczeń powietrza. Polska zajmuje  czołowe miejsce pośród najbardziej zanieczyszczonych państw Europy.

Przyczyna tkwi w niskiej emisji, czyli zanieczyszczeniach wydobywających się z kominów domów i spalin samochodowych. Edukacja dotycząca tego problemu jest bardzo istotna, dlatego w naszej szkole podjęte zostały następujące akcje:

– gazetki tematyczne związane z tematem  w pracowni biologicznej

– informacje dla rodziców dotyczące smogu  w formie gazetki  przy wejściu do szkoły

– ulotki  dla rodziców i społeczności lokalnej informujące o szkodliwości  spalania odpadów w domowych paleniskach i ich negatywnym wpływie na środowisko  zdrowie dostępne przy wejściu do szkoły

– W klasie 5c na lekcji biologii uczniowie zmienili się w wojowników walczących ze smogiem. . Uczniowie wybierali najbardziej skuteczne sposoby walki  takie jak: wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne sposoby ogrzewania, ograniczenie podróżowania samochodem, stosowanie odnawialnych źródeł energii, sadzenie drzew, ocieplanie budynków, reagowanie, gdy ktoś zanieczyszcza powietrze, pomoc finansowa dla mieszkańców których nie stać na wymianę przestarzałych pieców, edukowanie ludzi, że smog jest szkodliwy dla wszystkich ludzi i całej przyrody. Prace uczniów ozdobiły ściany pracowni biologicznej.

– Starsi uczniowie, z klasy 7c po obejrzeniu filmu pt. „ Wyłącz smog”, prezentacji dotyczącej niskiej emisji  próbowali swoich sił w teście wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej związanej z zanieczyszczeniami powietrza.

– Z klasą 7d skupiliśmy się na aspektach zdrowotnych. Po prezentacji i filmie uczniowie uzupełniali  plakaty „ Smog albo zdrowie” wpisując choroby wywoływane przez długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń.

– W klasie 5s po obejrzeniu filmu dotyczącego tematu  uczniowie uzupełniali tekst dotyczący smogu, a następnie na plakatach wypisywane były pomysły „ Jak chronić się przed smogiem” np. stosowanie masek antysmogowych czy unikanie aktywności fizycznej na powietrzu, gdy zanieczyszczenie powietrza jest duże.

– W ramach akcji promujących czyste powietrze  w klasach siódmych na lekcjach chemii prezentowane były filmy edukacyjne dotyczące zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie człowieka oraz przyrodę. Uczniowie poznawali również dokładny skład powietrza i substancji szkodliwych w nim występujących.

– uczniowie klasy 6a  wykonywali plakaty własnego pomysłu  zachęcające do zwrócenia uwagi na problem smogu

– uczniowie klasy 4a kolorowali  przygotowane plakaty ,które ozdabiają wejście do szkoły i pracownię biologiczną.

Powietrze to jeden z najważniejszych elementów naszego środowiska. Potrzebują go ludzie, rośliny i zwierzęta. Jeżeli człowiek, który jest głównym producentem zanieczyszczeń nie rozpocznie walki z tym problemem, to niedługo może być za późno.

Zrealizowany konkurs wpisuje się w plan działań dotyczący promocji zdrowia realizowany w naszej szkole.

Skip to content