4c i 6a w Sandomierzu!!!

Dnia 22 maja 2024 roku klasy 4c i 6a wyruszyły na wycieczkę do Sandomierza. Sandomierz jest czarującym miastem położonym na siedmiu wzgórzach, pełnym  pięknych zabytków, o których głośno jest również na małym ekranie, za sprawą Ojca Mateusza. 

Na początku naszej trasy wycieczkowej obejrzeliśmy słynną  Bramę Opatowską, czyli gotycką bramą wjazdową z 2 połowy XIV w. zbudowaną z fundacji Kazimierza Wielkiego, jako element murów obronnych miasta. 

Następnie udaliśmy się do Zbrojowni Rycerskiej, czyli jednego z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza.

Można tam było zobaczyć, a co  najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę czy halabardę. Dziewczynki  mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki przymierzając historyczne stroje. Zainteresowanie uczniów wzbudziła tzw. „katownia” w której są dyby, pręgierz i maski hańbiące, czyli średniowieczne narzędzia tortur.

Kolejnym elementem wycieczki było zwiedzanie Rynku ze słynnym Ratuszem, studnią oraz podziwianie jego architektury i urokliwego klimatu.

Następnie wybraliśmy się na spacer po średniowiecznych piwnicach czyli Podziemną Trasą Turystyczną, Obejmuje ona 34 komory  i  ma długość około 470 metrów Każda z podziemnych piwnic ma swoją nazwę, kryje wiele historii i legend.

Na kolejnym etapie trasy uczniowie  przechodzili przez tzw. Ucho Igielne, czyli Furtę Dominikańską, kierując się do Wąwozu Królowej Jadwigi, czyli słynnego w Polsce wąwozu lessowego.

Jednak najwięcej emocji wzbudził rejs statkiem po Wiśle, podczas którego można było podziwiać panoramę Sandomierza.

Drugim elementem wycieczki był przejazd do Ujazdu i zwiedzanie zamku Krzyżtopór, który został wzniesiony  w XVII wieku i był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie.

Wycieczka była bardzo atrakcyjna i pouczająca. Uczniowie mieli okazję poznać dziedzictwo kulturowe swojej małej ojczyzny oraz miło i przyjemnie spędzić czas.

Skip to content