1e i 3c na wycieczce

3 października klasy 1e oraz 3c wyruszyły na wycieczkę „Tropami świętokrzyskiej przyrody – PONIDZIAŃSKIM DUKTEM ”. Pierwszym punktem wycieczki była Olejarnia Zagłoby w Mikułowicach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach tłoczenia oleju połączonych z degustacją naturalnych, nieczyszczonych olejów wytwarzanych metodą tradycyjną.

Uczniowie poznali smak różnych olejów np. rydzowego, makowego, konopnego, lnianego, słonecznikowego, rzepakowego, z czarnuszki czy z pestek dyni. Poznali budowę cepa i mieli okazję przekonać się, czy prosta jest jego obsługa. Kolejnym punktem wycieczki były Krzyżanowice. Tam dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z pracownikami Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, warsztatach fizyko-chemicznych „z olejem za pan brat” oraz w warsztatach z aromaterapii. Każdy wykonał samodzielnie olejek eteryczny oraz woreczek lawendowy. Ostatnim punktem wycieczki było wyczekiwane ognisko z kiełbaskami i gorącą herbatą. Po wspólnym posiłku wszyscy z uśmiechami na twarzy wracali do Kielc.