Kącik kreatywnego Świetliczaka – dzień XXXVII
Witamy Najmilsi 🙂
Dziś pozostajemy w krainie marzeń i fantazji. Marzenia są ważne, życie bez nich byłoby szare, smutne. Dzięki nim świat nabiera kolorów. Bo one też przenoszą nas w świat fantazji.
Jak co dzień przygotowałyśmy wiele ciekawych propozycji. Zachęcamy Was do: przeczytania wierszy H. Niewiadomskiej „Marzenia” i J. Tuwima „Dyzio Marzyciel”, zaśpiewania piosenki „Wyobraźni moc”, przeczytania bajeczki Flora Bresciani Nicassio „Cały świat ze złota”, wykonania fantastycznej pracy plastycznej, zapoznania się z ciekawą literaturą fantazy dla dzieci, wykonania tęczowego eksperymentu lub mikstury na bańki mydlane, a na zakończenie „Zabawa muzyczno-ruchowa dla dzieci i rodziców”. Powodzenia!!!
Na początek proponujemy Wam, przeczytanie wierszy o marzeniach 🙂
„ Marzenia” H. Niewiadomska
Dzieci lubią mieć marzenia
Chcą, by były do spełnienia
Każde w Glowie ma guziczek
Taki mały, żółty pstryczek,
Co im świat piękniejszy czyni
Od Krakowa aż do Gdyni
Krzysio chciałby być pilotem
Pstryk – już lata samolotem
Ewa – chce lekarzem zostać
Pstryk – już w białym kitlu postać
Kosmonautą chce być Jurek
Pstryk – i pędzi w kosmos, w górę
Lecz są również takie dzieci
Którym słońce słabiej świeci
Jacek co ma chorą nogę
Chciałby dosiąść hulajnogę
Julka, która słuch ma slaby
Chce usłyszeć szelest trawy
Ale wszystkie ich marzenia
Są z tym pstryczkiem do spełnienia
No, więc śmiało, przekręć pstryczek
A nóż właśnie dziś guziczek.
O czym marzycie? Może o tym samym co Dyzio Marzyciel.
„Dyzio Marzyciel” Julian Tuwim
Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
„Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu…
A te różowe –
Że to nie lody malinowe…
A te złociste, pierzaste –
Że to nie stosy ciastek…
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego…
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł… i jadł… i jadł…”
Wysłuchajcie wiersza J. Tuwima – „Dyzio Marzyciel” czyta dla WAS Wiktor Zborowski
Pora na wesołe muzykowanie i piosenkę „Wyobraźni moc”
muzyka: Tomek Lubert, słowa: Marta Florczak, wykonanie: Izabela Kawycz, Agnieszka Czajkowska, Tomek Lubert
Kochani kolejna propozycja to bajeczka Flora Bresciani Nicassio
„Cały świat ze złota”
Gdy na niebie wybuchł meteoryt, nazywany również spadającą gwiazdą, i jego części rozpadły się na tysiące kawałków, cała ziemia pokryła się złotym pyłem. Złote były domy, złote rośliny i zwierzęta, nawet skóra ludzka była złota. Jedna tylko staruszka, która pozostała w domu, by na drutach robić ładny, wełniany sweter przeznaczony dla wnuka Pawła, uniknęła tego złotego deszczyku. Była to miła staruszka o siwych włosach, które okalały jej owalną, różową twarz. Co pewien czas unosiła dobre, niebieskie i przejrzyste oczy znad swetra, poprawiała okulary w metalowych oprawkach, aby spojrzeć na zegar stojący na stoliku i śpiewała: „0, jaka piękna jest nasza ziemia! Zielone góry o białych szczytach, niebieskie niebo, czerwone dachy domów, tak jak sweter mojego wnuczka”. Piosenkę usłyszała pewna dziewczynka, która przechodziła blisko okna starszej pani i – nie widząc tych kolorów, które ona wymieniała, gdyż sama znała jedynie złote góry, złote drzewa, złote domy – postanowiła się zatrzymać.
– Dzień dobry, Franko!
– Znasz moje imię
– O, moje dziecko, ja ciebie dobrze znam. Widzę, jak codziennie przechodzisz i słyszę twoją mamusię, gdy pyta się, czy wzięłaś chusteczkę.
– To prawda, często o niej zapominam.
Babciu, opowiedz mi o świecie, o którym śpiewasz. Ja nigdy nie widziałam kolorów, o których mówisz. Staruszka cierpliwie zaczęła opowiadać:
– Gdy byłam dziewczynką, zawsze chodziłam z ojcem łowić ryby. Lubiłam siedzieć cichutko nad brzegiem rzeczki i obserwować pluskające rybki, i kamyki, które błyszczały jak drogie kamienie. Głaskałam zielone źdźbła trawy, żółte płatki złocieni, niebieskie – bławatków, białe – margerytek. Gdy nie byłam zmęczona, biegałam szczęśliwa po łące, aby złapać różnobarwne motyle. Ich skrzydełka miały najróżniejsze kolory: brązowy i pomarańczowy, biały i niebieski z kilkoma czarnymi punkcikami, różowo-perłowy i zielony jak groszek. Byłam także szczęśliwa, gdy potem tatuś zachęcał mnie, abym zobaczyła, co znajduje się w koszyku. Było w nim wiele rybek białych, różowawych, srebrzystych. Franka słuchała z szeroko otwartymi ze zdziwienia oczyma i buzią.
– Jaki piękny musi być świat pełen kolorów! Gdy wszystko jest złote, wygląda to bardzo monotonnie i zawsze identycznie. Babciu, nie można tego złotego koloru zmienić?
-Wiesz – odpowiedziała staruszka – jeżeli przyrzekniesz mi, że zwołasz wszystkie dzieci z twojej dzielnicy, ja postaram się o tajemniczą receptę.
– Franka zaczęła chodzić od domu do domu, pytając każde dziecko:
– Czy chcesz pójść ze mną, by pokolorować świat?
Dzięki swej uprzejmości i uśmiechowi, przekonała wszystkie dzieci, by poszły za nią. W drzwiach swego domu oczekiwała na nie staruszka. Każdemu dała nową, nowiuteńką miotłę.
– Co mamy zrobić? – spytały dzieci chórem.
Babcia odpowiedziała: – Zacznijcie zamiatać!
Nieśmiało i niepewnie zaczęły od chodnika. Obłoki złotego pyłu wzbiły się w powietrze. Chmury czując, że coś je szczypie w nos, zaczęły kichać. Czyżby się zaziębiły? Jedna kropla, druga kropla, trzecia… zaczęła się ulewa. Co za cud! Złoty pył, zebrany w kupki przez miotły dzieci, zaczął się rozpuszczać w małych strumyczkach i zagubił się w ziemi. Ile to wymagało potu, ile trudu! Ale świat był teraz o wiele ładniejszy! Każdy spoglądał szczęśliwy, wszyscy mieli czerwone policzki i błyszczące oczy. Drzewa ze swymi brązowego koloru gałęziami pyszniły się wielkimi liśćmi, intensywnie zielonymi; tu i tam widoczne były słodkie, czerwone owoce. Kwiaty miały korony w tysiącach przeróżnych kolorów. Wszystko było czyste, świeże, schludne. Jedynie w ogrodzie staruszki od tego dnia zaczęło wyrastać drzewo całe ze złota, które miało złote jabłuszka. Ale ilekroć dzieci przychodziły urwać jabłka, z trudem wdrapując się na drzewo i pocąc się przy tym (staruszka nie miała na to sił), owoce nabierały ślicznego, czerwonego koloru. Ten, kto potem je zjadał, stawał się dobry i szlachetny. Były to bowiem magiczne owoce dobroci.
Praca plastyczna „Kolorowa mozaika”
Przygotuj:
- białe kartki
- pastele – najlepiej olejowe
- nożyczki
Wytnij różnej wielkości koła. Pomaluj brzegi wyciętego koła pastelami a następnie rozcieraj kolory na kartce. Dobieraj kolory według własnego uznania. Świetna zabawa i wspaniały efekt pracy. Wyślij nam swoją wykonaną „Kolorową mozaikę”.Miłej zabawy!!!
Propozycje książek fantasy dla dzieci
Ponieważ w tym tygodniu znajdujemy się w Krainie Fantazji, chcielibyśmy zaproponować Wam kilka książeczek, dzięki, którym można się w takiej krainie znaleźć.
Pierwsza z nich to seria książek autorstwa Rafała Kosika: „ Amelia i Kuba”.
Najnowsza z książek ma tytuł „Złota Karta”. To szalone przygody rodzeństwa,które musi w jeden dzień wydać milion złotych. Książka to nie tylko zwariowane przygody,ale również przybliżenia świata finansów oraz pokazanie, że kupowanie codziennie nowych rzeczy nie czyni z nas szczęśliwych ludzi. Książeczki z serii można czytać niezależnie od siebie. Inne tytuły to : „Mi się podoba”, „Stuoki potwór”, „ Nowa szkoła”.
Druga to również seria książek polskiego autora Andrzeja Maleszki: „Magiczne Drzewo”.
To fantastyczna opowieść o przygodach nieprzeciętnego rodzeństwa. W ich życiu nieustannie pojawią się magiczne przedmioty, pełne humoru przygody i niesamowite akcje. Seria napisana jest bardzo lekkim językiem, i opatrzona licznymi zdjęciami. Na podstawie pierwszej części( Czerwone Krzesło)nakręcono film i jest ona również lekturą w klasie IV. Książeczki można czytać nie zależnie od siebie, części nie są ponumerowane, więc możecie zacząć czytać od której tylko chcecie. My polecamy pierwszą, jest zabawna, a przygody rodzeństwa nie z tej ziemi. Inne tytuły z serii to: „Olbrzym”, „Gra”, „ Pojedynek”.
Trzecia, o przygodach Tapiego, to książka „Powrót Tapiego do szepcącego lasu” Marcina Mortki.
Polecamy tą książeczkę dla nieco młodszych czytelników . Bardzo zabawne i ciekawe przygody Tapiego przenoszą nas do krainy baśni. Spotykamy tu mnóstwo fantastycznych postaci, przyjaciół Tapiego, ale Tapi musi się zmierzyć z podstępem i nieprzychylnymi mu postaciami.
Inne tytuły z serii to: „Wyprawa Tapiego na ognistą wyspę”, „Tarapaty Tapiego w magicznym Ogrodzie”, „Podróże Tapiego po szumiących morzach”.
I czwarta to seria „Baśniobór” Brandona Mulla.
Mamy tutaj wszystko czego potrzebuje prawdziwa powieść fantasy: magiczne istoty, nieziemski świat oraz żywe tempo akcji. To wszystko sprawia,że książeczka jest wciągająca, dobrze się czyta, no i przygody są naprawdę zaskakujące. Pierwszy tom serii to opowieść o przygodach rodzeństwa, które trafia na, jak sądzą „nudne” wakacje u dziadków. Jednak czy tak będzie…
Zapraszamy Was do przeczytania tej historii.
Mamy nadzieję, że spodobały Wam się przedstawione propozycję. I gdy tylko będziecie mieli okazję, sięgniecie po którąś z książeczek. Bardzo serdecznie Was do tego zachęcamy, bo nic tak nie rozwija wyobraźni jak właśnie czytanie książek!!!
Tęczowy eksperyment
Potrzebne:
- 4 szklanki
- 1 szklanka wyższa lub wazon
- 4 barwniki spożywcze :żółty, czerwony, niebieski i zielony
- Cukier
- Woda
- strzykawka
1. Do szklanek wsypujemy cukier-odpowiednio: za
Do pierwszej 1 łyżeczkę cukru
Do drugiej 2 łyżeczki cukru
Do trzeciej 3 łyżeczki cukru
Do czwartej 4 łyżeczki cukru
2. Do każdej szklanki wlewamy 60 ml ciepłej wody
3. Kolejny krok to dodanie barwników
Do pierwszej szklanki dodajemy żółty barwnik
Do drugiej szklanki dodajemy czerwony barwnik
Do trzeciej szklanki dodajemy zielony barwnik
Do czwartej dodajemy niebieski barwnik
4. Za pomocą strzykawki nabieramy barwniki i wstrzykujemy je po ściance do przygotowanego naczynia( szklanki lub wazonu)
- najpierw niebieski barwnik
- potem zielony barwnik
- następnie czerwony barwnik
- a na koniec żółty barwnik
Czy już wiecie dlaczego w tej kolejności?
Jak zauważycie
Najcięższy roztwór z niebieskim barwnikiem jest na dnie
Nad nim znajduje się nieco lżejszy zielony kolor, a na nad zielonym lżejszy od niego czerwony. Na samej zaś górze znajduję się najlżejszy roztwór z żółtym barwnikem.
Podoba Wam się?
Barwik czerwony możesz wymieszać też z żółtym .Jaki kolor powstanie?
Źródło: //reczniewykonane.blogspot.com/2016/02/tecza-w-szklance.html
Możecie też obejrzeć „Tęczowy eksperyment”
Przepis na banki mydlane!
- Szybki przepis
Do szklanki wody, dodaj 1-2 łyżeczki gliceryny oraz 4-5 łyżek płynu do mycia naczyń. Wymieszaj dobrze wszystkie składniki i gotowe.
- Przepis bez gliceryny
Do szklanki wody dodaj wcześniej przygotowany gęsty syrop zrobiony z wody i cukru, dodaj 5 łyżek płynu do naczyń, wymieszaj i do dzieła!
- Świecące bańki
Chcesz robić bańki w ciemnościach? Do płynu przygotowanego według przepisu nr 1 dodaj fluorescencyjnej farby plakatowej ( w ilości pół na pół). Użyj ulubionego koloru. Nam najbardziej podobają się bańki żółte.
Do puszczania baniek posłużyć Wam może zwykła słomka do napoju.
Kilka dobrych rad:
- eksperymentuj z ilością składników i ich proporcjami tak, aby wielkość i wytrzymałość baniek była jak najlepsza (nie każdemu odpowiada to samo :))
- wybieraj płyn do naczyń, który dobrze się pieni; możesz wypróbować kilka płynów, ale na początek zacznij od tego którego używasz,
- jakość baniek może też zależeć od jakości wody; do pierwszych baniek możesz spróbować z wodą z kranu, ale jeśli będziesz mieć możliwość wypróbuj również wodę mineralną lub destylowaną
- gliceryna – to istotny i łatwo dostępny składnik; jeśli nie masz jej w domu możesz ją łatwo dostać w każdej aptece; koszt to 1-2 złote a starczy nam naprawdę na długo.
Może znacie inne sprawdzone przepisy na bańki? Napiszcie do nas i podzielcie się swoimi pomysłami!!!
https://alenianie.pl/3-przepisy-na-najlepsze-banki-mydlane-wlasnej-roboty/
Kiedy już przygotujecie płyn do baniek mydlanych wykonajcie eksperyment „Bańka w bańce” czy uda się schować bańkę w bańce – z pewnością zabawa ta sprawi Wam dużo radości.
Zabawa muzyczno-ruchowa dla dzieci i rodziców
Najmilsi jeśli spodobała WAM się któraś z przygotowanych propozycji, macie ochotę np. pochwalić się swoją pracą plastyczną czy zaśpiewać piosenkę, wysyłajcie zdjęcia lub filmiki na adres:
Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy !!!!