Kącik kreatywnego Świetliczaka – dzień XIX

Witajcie !!!

Najmilsi dziś będziemy kontynuować temat  jak przestrzegać zasad Savoir- vivre’u czyli dobrych manier 🙂

Jak zwykle przygotowałyśmy wiele ciekawych propozycji. Dziś nauczymy Was jak prawidłowo nakryć do stołu i sprawić by był on schludny i elegancki. Zachęcamy również do: wykonania pracy plastycznej, „Jak poprawnie ułożyć sztućce” oraz wysłuchania bajki Pana Grzegorz Kasdepke „Bon czy ton. Savoir- vivre dla dzieci. Powodzenia!

Cenne wskazówki jak prawidłowo nakryć do stołu 🙂

Drogie dzieci czy wiecie, że prawidłowe nakrycie stołu jest wyrazem szacunku wobec przyjmowanych gości? Umiejętność ta wskazuje również na znajomość zasad savoir – vivre`u, czyli znajomość dobrych manier. Warto jest więc wiedzieć jak prawidłowo nakryć do stołu by zrobić dobre wrażenie na przyjmowanych gościach. Dziś chciałybyśmy nauczyć Was jak odpowiednio należy nakryć do stołu.

Zawsze musicie pamiętać, że prawidłowe nakrycie stołu zaczyna się już w momencie wyboru obrusu. Musi on mieć odpowiedni rozmiar, być dokładnie uprasowany i równomiernie rozłożony.

Gdy już przygotowaliśmy obrus możemy przejść do rozkładania zastawy. Zazwyczaj kładzie się najpierw duży, płaski talerz – w odległości ok. 1 cm. od krawędzi stołu. Na nim kładziemy mały płaski a na samej górze górze głęboki talerz. Najlepiej aby odległość jednego nakrycia od drugiego wynosiła 50 cm odstępu.

Eleganckie nakrycie stołu wymaga też poprawnego rozłożenia szklanek. Według zasad savoir-vivre’u muszą znajdować się ponad prawą górną częścią talerza.

Rozkładając sztućce, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad:

  • wszystkie sztućce powinny być ułożone zgodnie z kolejnością ich używania, zaczynając od zewnętrznej strony;
  • widelce muszą znajdować się po lewej stronie talerza, natomiast łyżki i noże po prawej, przy czym noże muszą leżeć bliżej talerza;
  • ostrze noży powinno być skierowane do talerza;
  • dolne końce sztućców muszą znajdować się na wysokości dolnego brzegu talerza;
  • sztućce deserowe (łyżeczka i widelczyk) mogą znajdować się nad talerzem.

Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością – najważniejszy jest ład i porządek. Kwiaty lub stroiki świąteczne nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zasłaniać gości. Serwetkę można natomiast umieścić na talerzu, po jego lewej stronie obok widelca lub
w szklance.

Inspiracja zaczerpnięta ze strony: https://znamysieodkuchni.pl/jak-nakryc-do-stolu-zasady-savoir-vivreu

Aby stół, który przygotujecie był schludny i elegancki bardzo ważne jest ułożenie serwetek.

Złożoną serwetkę należy położyć na talerzu do zakąsek albo ewentualnie po lewej lub prawej stronie nakrycia, zaraz za sztućcami. Można ją także wetknąć w kieliszek. Siadając do stołu, serwetkę rozkładamy na kolanach.

Serwetka złożona w rożek:

Serwetkę papierową rozkładamy, następnie zaginamy ja w trójkąt tak aby powstały dwie warstwy – jeden większy trójkąt, drugi mniejszy (większy pod spodem, mniejszy na wierzchu). Odwracamy serwetkę na drugą stronę i w miejscu złożenia trójkątów zaginamy pasek ok 2 cm. Odwracamy znów na drugą stronę naszą serwetkę i zawijamy ją na dłoni. Rożek od zgiętego wcześniej paska wkładamy pod pasek, tak aby serwetka się nie rozłożyła. Powstał nam stojący różek.

Skrzydełka:

Serwetka powinna być złożona w mały kwadrat. Następnie zaczynając od jednego z rogów składamy tzw. harmonijkę. Zginamy w połowie i wkładamy do szklanki lub kieliszka. Można ją również połączyć z poprzednią serwetką, którą składaliśmy.

Liść:

Składamy rozłożoną serwetkę w trójkąt. Następnie zaczynając od jednego kąta rogu składamy serwetkę w harmonijkę. Złożonego liścia wkładamy do szklanki.

Harmonijka:

Serwetka ułożona w prostokąt. Z jednej strony zginamy w harmonijkę do połowy serwetki. Serwetkę składamy na pół – harmonijką do zewnątrz. Niezłożoną część serwetki składamy tak aby powstał trójkąt.

 Propozycja pracy plastycznej „Jak poprawnie ułożyć sztućce”

Materiały:

  • Papier kolorowy
  • Talerz i sztućce
  • Kredki
  • Plastelina
  • Klej
  • Nożyczki

Na białej kartce odrysowujemy talerzyk, a potem jeszcze raz mniejszy i ozdabiamy go według własnego pomysłu. Na kolorowej kartce odrysowujemy widelec, łyżeczkę i nóż-wycinamy i przyklejamy w odpowiednie miejsce wokół naszego talerza. Kubek można wyciąć z gazety. I na koniec rysujemy bądź wyklejamy plasteliną to co lubimy jeść najbardziej na obiad. Smacznego!

Zapaszmy do wysłuchania bajki Pana Grzegorz Kasdepke „Bon czy ton. Savoir- vivre dla dzieci”

Najmilsi jeśli spodobała WAM się któraś z przygotowanych propozycji, macie ochotę np. pochwalić się swoją pracą plastyczną czy zaśpiewać piosenkę, wysyłajcie zdjęcia lub filmiki na adres:

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy!!!

Skip to content