Z wizytą w stolicy – wycieczka 6a i 6b do Warszawy

Korzystając z poprawy wiosennej aury za oknem uczniowie klas 6a i 6b wybrali się na wycieczkę do stolicy. Warszawa przywitała nas bezchmurnym niebem i ciepłymi promieniami słońca. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego – wraz z przewodnikiem przeszliśmy Trasą Królewską słuchając z zainteresowaniem ciekawostek o życiu ówczesnych władców Polski.

Spacerując po Starym Mieście mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Małego Powstańca, kolumnę Zygmunta III Wazy, warszawską Syrenkę. Podczas zwiedzania urokliwych zakątków stolicy nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zakupu pamiątek. Kontynuacja spaceru odbyła się w kierunku Pałacu Prezydenckiego oraz Placu Piłsudskiego, skąd udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika – znanego astronoma, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, a tym samym stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. Celem pobytu w Centrum Nauki było zatem rozwijanie zainteresowań nauką, inspirowanie uczniów do obserwacji, doświadczeń, zadawania pytań i szukania odpowiedzi, poznawanie nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Dzieci miały bowiem dużą przestrzeń stymulującą je do nieskrępowanego eksperymentowania oraz pełną wolność
w odkrywaniu świata. Eksperymentowały, angażując wszystkie swoje zmysły, bez najmniejszych oporów, bez wstydu przed pomyłką. Napędzały swoją ciekawość poprzez atrakcyjne doświadczenia wodne, samodzielne odkrywanie tajników przyrody. Szóstoklasiści mogli zobaczyć, jak wygląda świat oczami węża, co kryje się we wnętrzu kalejdoskopu i nie tylko. Po  aktywnie spędzonym czasie w Centrum Nauki Kopernik uczniowie wraz  z opiekunami  zjedli obiad w pobliskiej restauracji i pełni wrażeń wrócili do domów. Zapewne jeszcze nie raz powrócimy do tego iście Królewskiego Miasta!