Wieczór z lekturą „Dziady cz. II”

Piątkowy wieczór upłynął w naszej szkole pod hasłem spotkania z lekturą. Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych pierwsze takie spotkanie z cyklu „Wieczór z lekturą” uczniowie klasy VIIId rozpoczęli od dramatu Adama Mickiewicza.

Dziady jesienne obchodzono w nocy z 31 października na 1 listopada, zwaną też nocą zaduszkową, co było przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 listopada (zależnie od faz księżyca). Wieczorne czytanie utworu poprzedziło wspólne przygotowanie scenerii. Uczniowie pod opieką nauczyciela języka polskiego, p. Anny Mazurkiewicz, bardzo aktywnie zaangażowali się w projekt, który w znacznym stopniu przypomniał im treści omówione w klasie VII. W tajemniczy nastrój wprowadziła uczestników specjalnie przygotowana na tę okoliczność sala lekcyjna: symboliczna dekoracja (własnoręcznie wykonane nagrobki, napisy, wspólne zbieranie jesiennych liści), wyłączone światła, palące się świeczki, „poczęstunek dla duchów”. Młodzież z przejęciem czytała kolejne wersy dzieła naszego wieszcza narodowego. Ważną rolę spełniał chór, którego charakterystyczne „ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” było wyśpiewywane przez uczniów, co dodatkowo potęgowało nastrój grozy i tajemniczości. Po wspólnym odczytaniu tekstu przyszła pora na pracę z arkuszem egzaminacyjnym w ramach cyklicznej powtórki lektur obowiązkowych. Uczniowie klasy VIIId pokazali, że potrafią funkcjonalnie wykorzystać tekst literacki, co jest jednym z głównych założeń nowej formuły egzaminu ósmoklasisty.

Spotkanie było niezwykle udane. Wydaje się, że taka forma odczytania utworu pozwoliła uczestnikom nie tylko lepiej zrozumieć treść dramatu, ale jednocześnie przeżyć coś nowego, co z pewnością zechcą „ocalić od zapomnienia”…