Światowy Dzień Żywności
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Celem tego dnia jest pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.
W tym roku obchody koncentrują się na trosce o zasoby wody i służą podkreśleniu, że dbać może o nie każdy z nas, codziennie, podejmując kilka prostych działań:
- oszczędzanie wody;
- wybieranie lokalnych i sezonowych produktów;
- wybieranie nieprzetworzonej żywności;
- ograniczenie marnowania jedzenia;
- niezanieczyszczanie wody;
- zbieranie deszczówki;
- zaangażowanie się w utrzymanie czystości zbiorników wodnych;
- zaangażowanie w popularyzację zagadnień dotyczących wody.
Polska może poszczycić się niechlubnym tytułem jednego z krajów europejskich, w których marnuje się najwięcej jedzenia. Najczęściej wyrzucamy na śmietnik pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Światowy Dzień Żywności to dobry moment, by zacząć temu przeciwdziałać.
Na szczęście ludzie coraz częściej biorą sobie głęboko do serca problem wyrzucania jedzenia na śmietnik, mając na uwadze, że na świecie wciąż istnieje problem głodu i niedożywienia. Bez wątpienia media mają tutaj swoje zasługi, ale także różnego rodzaju działania społeczne. W rezultacie staramy się nie tylko marnować mniej, ale również pomagać potrzebującym.
W klasie 5a przeprowadzone zostały zajęcia, na których uczniowie dowiedzieli się więcej na temat problemu marnowania żywności. Wymieniane były produkty żywnościowe najczęściej marnowane, jak marnowanie żywności wpływa na zanieczyszczanie środowiska, co można zrobić z nadmiarem jedzenia w domu, jak planować zakupy, aby nie kupować za dużo produktów żywnościowych.
Co możemy zrobić, aby nie marnować żywności? Oto kilka zasad:
- Przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów i postaraj się jej trzymać!
- Nie wybieraj się na zakupy gdy jesteś głodny – kupisz wtedy więcej niepotrzebnych rzeczy!
- Nie kupuj szybko psujących się produktów „ na zapas”!
- Sprawdzaj datę ważności na produktach!
- Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach, aby dłużej zachowała świeżość!
- Nadmiar żywności przetwarzaj!
- Gotuj tylko tyle ile jest w stanie zjeść Twoja rodzina!
Pamiętajmy, że wyrzucona żywność to hektolitry wody oraz energia zużyta do jej produkcji, transportu, przechowywania i przygotowania. Żyjemy coraz szybciej, kupujemy w pośpiechu, nie planujemy zakupów ani posiłków. Potem równie szybko uznajemy jedzenie za śmieci. Pamiętajmy, żywność to nie tylko produkty, to także opakowania: marnując żywność przyczyniamy się do degradacji środowiska.