POZNAJEMY NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ

Zakończyła się kolejna edycja projektu realizowanego w ramach współpracy z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej- Edukacja w Miejscach Pamięci. Umożliwiał on uczniom poznanie ciekawych miejsc i wydarzeń związanych z naszą Małą Ojczyzną. Uczniowie klas 3 gimnazjum, najpierw usłyszeli wojenną historię dzielnicy Stadion, oddali hołd ofiarom II wojny światowej pod Pomnikiem  Pomordowanych w latach 1939-1945, poznali losy Janka Szczepaniaka.  Następnie podczas wycieczki autokarowej zwiedzili Muzeum Przyrody i Techniki w  Starachowicach , opactwo  cystersów w Wąchocku , weszli drogą królewską na Święty Krzyż, gdzie z przewodnikiem oglądali  i wysłuchali historii o tym pięknym miejscu. Klasy 6 oraz 3 szkoły podstawowej uczestniczyły w wycieczkach na terenie miasta, dzięki którym uczniowie poznawali ciekawe zakątki Kielc. Brały udział w zajęciach w Muzeum Historii Kielc , IKSiD oraz OMPiO. Wycieczki i zajęcia w instytucjach kultury bardzo się podobały a różnorodna tematyka zajęć pogłębiła ich wiedzę o naszym mieście i województwie. Zajęcia również  integrowały uczniów podczas wspólnego uzupełniania kart pracy ,rysowania  plakatów, uczyły jak wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.
Wszystkie te przedsięwzięcia pełniły także rolę wychowawczą , uczyły patriotyzmu i szacunku dla walczących i poległych za Ojczyznę bohaterów. Inicjatywa instytucji organizujących projekt Edukacja w Miejscach Pamięci zasługuje na pełne uznanie. Mam nadzieję, że przysłowie „Cudze chwalicie a swego nie znacie„ już jest nieaktualne.