PAŹDZIERNIK – WYJĄTKOWYM MIESIĄCEM DLA NASZEJ BIBLIOTEKI

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Hasło na rok 2023 brzmiało: „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”.

Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się wiele różnych aktywności związanych z czytelnictwem:

1. Po raz pierwszy w tym roku szkolnym wybraliśmy najaktywniejszego czytelnika miesiąca.

„Czytelnikiem października” został Mikołaj Wojciechowski z klasy 3a, który przeczytał 11 książek. Gratulujemy!

2. Dnia 31.10.2023 r. zostały rozstrzygnięty konkurs biblioteczny „Moja biblioteka za 100 lat”, który cieszył się dużym zainteresowanie wśród uczniów i do biblioteki wpłynęło wiele pięknych i ciekawych prac.

Po trudnych naradach jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Kategoria wiekowa: klasy 1- 3

I miejsce –  Milena Rozborska z klasy 1a

II miejsce – Hanna Waldon z klasy 2b

III miejsce – Franciszek Konarski z klasy 2d

Wyróżnienia: Kalina Aderek i Lena Olszewska z klasy 3a

Kategoria wiekowa: klasy 4- 8

I miejsce –  Lena Gąsiorek z klasy 5b

II miejsce – Karolina Kita z klasy 5e

III miejsce – Adam Domagała z klasy 5b

Wyróżnienie: Maciej Miter z klasy 5e

3. Dla uczniów klas starszych biblioteka zorganizowała 17 października Turniej literacki

„Omnibus książkowy”.  Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat lektur szkolnych. Zwyciężczynią turnieju została Agata Bębenek z klasy 8a.

Laureaci  otrzymali dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe, a wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach pochwały.

Prace konkursowe można zobaczyć  na wystawce w bibliotece.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych bibliotecznych konkursach.

4. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca, biblioteka szkolna wzięła udział II edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Czytamy z Sercem, którego celem była promocja czytelnictwa oraz popularyzacja pasji fotograficznych. Konkurs cieszył się popularnością, przesłaliśmy do organizatorów 15 zdjęć. Prace naszych uczniów były pomysłowe i oryginalne, lecz mimo to nie udało się zdobyć żadnej nagrody. My jesteśmy z Was dumni i wierzymy, że w kolejnych edycjach osiągniecie sukces. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pochwały.

5. Przez cały miesiąc trwała akcja „PODARUNEK DLA BIBLIOTEKI” mająca na celu wzbogacenie biblioteki o nowe lektury oraz gry planszowe. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie zaangażowali się w tą pożyteczną  akcję – zebraliśmy 180 książek oraz

6 gier, za które serdecznie dziękujemy.

6. W październiku również obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji członkowie Koła Czytelniczego wraz z nauczycielami bibliotekarzami przygotowali drzewo czytelnicze, na którym zostały umieszczone ulubione książki nauczycieli z okresu lat szkolnych. Dzięki tej inicjatywie uczniowie naszej szkoły mogli bliżej poznać preferencje czytelnicze swoich nauczycieli, a pedagodzy z sentymentem wspomnieć lata dzieciństwa.