Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 29 września to dzień urodzin tej zasłużonej Polki.
Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, które rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, uczą znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła akcję „Poczytaj mi kolego, koleżanko”, która miała na celu kształtowanie umiejętności uważnego słuchania oraz doskonalenie techniki głośnego czytania. Uczniowie klas I – VIII czytali na lekcjach wychowawczych fragmenty swoich ulubionych książek zachęcając kolegów z klasy do ich lektury.
Spotkania czytelnicze na lekcjach wychowawczych spodobały się uczniom. Wszyscy chętnie czytali i dzielili się z rówieśnikami swoimi opiniami na temat poszczególnych książek.
W klasach młodszych dzieci czytały m.in. Słoik strachu, Dzienniczek cwaniaczka, Mali detektywi, wiersze Brzechwy, Martynka i przyjaciele.
Największą poczytnością wśród uczniów klas starszych cieszyły się książki dotyczące życia znanych sportowców, seria książek Meg Cabot oraz książki fantasy Oliviera Bowdena i Andrzeja Sapkowskiego.
Również z tej okazji członkinie Koła Czytelniczego odwiedzili świetlicę szkolną w ramach akcji „Poczytajki dla najmłodszych”.
Uczennice klas starszych czytały dzieciom opowiadania i wiersze z literatury dziecięcej.
Pierwsze spotkanie sprawiło wiele radości zarówno najmłodszym jak i naszym uczennicom. Wszyscy już czekają na kolejną wizytę.