NAWIGACJA W KAŻDĄ POGODĘ

W obecnym roku szkolnym nasza placówka po raz kolejny przystąpiła do projektu profilaktycznego „Nawigacja w każdą pogodę” . Jest to program opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych.

Celem ogólnym „Nawigacji w każdą pogodę” jest poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie przemocy, korzystania z substancji psychoaktywnych, przeciwdziałanie   uzależnieniom behawioralnym.

Działania w ramach projektu będą realizowane od 5.10. 23 do 31.03.2024 r. W inicjatywie biorą  udział trzy klasy VI.

Inicjatywa szkolna składała się z trzech etapów:

-badań ankietowych wśród nauczycieli, młodzieży oraz rodziców ( na początku i na podsumowanie projektu)

-zajęć profilaktycznych realizowanych na lekcjach wychowawczych,

-spotkań informacyjnych podsumowujących podjęte przedsięwzięcia.

Tematy zajęć są opracowywane na podstawie 9 wskazówek, zestawianych po 3 na jedne zajęcia wychowawcze. Wśród nich można wyróżnić:

1. Akceptuj to, co robisz.
  2. Panuj nad tym, co robisz.
  3. Bądź czujny.
  4. Odpuść sobie i innym.
  5. Odkrywaj źródła wsparcia.
  6. Patrz daleko.
  7. Szukaj tego co dobre.
  8. Buduj z tego co masz.
  9. Wyjdź naprzeciw.

Do tej pory przeprowadzone zostały badania ankietowe wśród młodzieży, rodziców i nauczycieli. Odbyły się także pierwsze zajęcia profilaktyczne na lekcjach wychowawczych.

Po spełnieniu wszystkich kryteriów nasza placówka ma szansę otrzymać certyfikat potwierdzający udział w projekcie.

Kamila Guzy , Patrycja Kołomańska