NASZA DROGA DO CZYSTEGO ŚRODOWISKA- ZADANIE IV

Przedstawiamy odwróconą wycieczkę przyrodniczą po Kielcach i regionie. Uczniowie klasy 8d indywidualnie przedstawiali zalety przyrodnicze naszego miasta. Każdy z nas odwiedza, spaceruje czy spędza czas w innych zakątkach regionu. Warto poznać miejsca, gdzie spędzają czas nasi uczniowie.

1. Asia spędza wolny czas  spacerując z psem  po rezerwacie Ślichowice. Jest to najmniejszy rezerwat w Kielcach (0,55 ha) powstały w  1952 roku.  Teren rezerwatu obejmuje dawny kamieniołom na górze Ślichowica (303 m. n.p.m.). W zachodniej ścianie zachodniego kamieniołomu znajduje się tam tzw. „fałd obalony”.  Jest to wyjątkowy przykład fałdowania skał wpaiennych.  Istnieje możliwość zejścia na dół wyrobiska (dno zalane wodą).Oprócz wspomnianego fałdu w rezerwacie możecie zaobserwować różnego rodzaju skamieniałości (ramienionogi, liliowce, trylobity, itd.) i minerały (kalcyt, kwarc, piryt, galena, itd.). Sprawni obserwatorzy odnajdą także na Ślichowicach ciekawe okazy roślinności, a wśród nich wisienka stepowa, dzikie róże czy berberysy.
  2. Rozalia i  Helena cząsto mijają drzewa bądące pomnikami przyrody przy ulicy Turystycznej. Rosną tam dęby bezszypułkowe i błotne, które maja dużą wartość naukową, poznawczą , historyczną i kulturową. Wyróżniają się indywidualnymi cechami: wiekiem, wielkością korony i grubością.
  3. Pola lubi  odwiedzać  Cedzynę –  zalew na Lubrzance powstały w 1973 r. przez spiętrzenie rzeki. Akwen stwarza możliwość rekreacji i sportu na wodzie, a także spaceru nad jego brzegami w wyjątkowej scenerii pobliskiego lasu. Z piaszczystych plaż zalewu można dostrzec, ponad lasem, góry Pasma Masłowskiego i Łysicę.
  4. Amelka spaceruje oglądajac panoramę Kielc przy ulicy Ciekockiej. Krajobraz naszego miasta widoczny ze wzgórza, liczne wzniesienia, pagórki, zieleń ubogacają obraz panoramy Kielc.
  5. Andrzej, Amelka, Tomek, Asia często bywają w  parku  im. Adolfa Dygasińskiego, który jest blisko naszej szkoły. Park należy do Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Z najwyżej położonych obszarów rozciąga się widok na pasmo Gór Świętokrzyskich. W zachodniej części znajdują się trzy rzeźby: „Rodzina” Jana Szałapskiego, „Letarg” Sławomira Łęckiego oraz „Ład” Kazimierza Żywuszko.
  6.  Zwiedzając rezerwat Biesak – Białogon, poznajemy najstarsze skały, jakie w wyniku eksploatacji odsłonięto w całym Chęcińsko Kieleckim Parku Krajobrazowym i na Szlaku Archeogeologicznym. Zobaczymy tu zlepieńce, piaskowce kwarcytowe, mułowce i łupki ilaste. Warto wybrać się tam wiosną  podziwiać okres godowy żab.
  7. Wapienne wzgórze Dalni (319 m n.p.m.) wraz z sąsiadującą od zachodu Grabiną (308 m n.p.m.) objęte jest ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dalnia-Grabina. Ze wzgórza rozciąga się widok na północną część Kielc oraz pobliską Karczówkę. Są to piękne tereny, gdzie można wypocząć, pospacerować  i spędzić miło cza blisko natury.

Gdy pogoda będzie sprzyjać, postaramy się wspólnie z grupą odwiedzić najciekawsze miejsca w Kielcach, wyróżnione przez naszych uczniów.