„ Nasza droga do czystego środowiska” – zadanie II
Dnia 07.03 w klasie 8d odbyły się zajęcia dotyczące tematyki OCHRONY KLIMATU przeprowadzone przez Annę Kwiecień i Marię Wojtynę.
Ogromna ingerencja i ekspansja człowieka w środowisku naturalnym prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, w tym między innymi ocieplenia klimatu. W związku z tym, że jest to proces powolny i długotrwały, ludzie odczuwając drastyczne skutki globalnego ocieplenia nie utożsamiają ich z własną działalnością. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie każda nasza czynność zwiększa pulę gazów cieplarnianych, powinniśmy podjąć działania zmniejszające wielkość emisji z jednoczesną oszczędnością własnego budżetu domowego.
Aby uzmysłowić uczniom powagę problemu w ramach zajęć prezentowany został film ”Zmiany klimatyczne – przyczyny i skutki”, jak również prezentacja „Klimat – przyczyny, skutki i sposoby ograniczania”. W trakcie zajęć powstały interesujące prace plastyczne, rysunki i hasła, które stworzyły ciekawą gazetkę tematyczną w pracowni biologicznej.
Wiemy, że klimat się zmienia z powodu naszych działań, a katastrofa klimatyczna jest bliżej niż myślimy.
Co nam grozi? Upały, pożary, susza……….
Wszystko to rozgrywa się na naszych oczach.
Co możemy zrobić?
Kluczowe zasady działania: Ogranicz – czy naprawdę tego potrzebujesz? Wykorzystuj wielokrotnie. Segreguj, kompostuj, przekaż innym. Monitoruj i ograniczaj zużycie energii.
Szukaliśmy z uczniami sposobów ograniczenia konsumpcyjnego sposobu życia i okazało się, że każdy z nas może zrobić naprawdę wiele. Oto propozycje, z których możesz skorzystać:
– Oszczędzamy energię ( w miarę możliwości korzystajmy z naturalnego oświetlenia, wyłączajmy zbędnego oświetlenia, pomalujmy ściany na jasne kolory, które odbijają światło, utrzymujmy szyby i opraw świetlne w czystości, wyłączaj ogrzewanie w pomieszczeniach nie używanych, nie zastawiajmy grzejników meblami i nie zasłaniajmy ich zasłonami z grubego materiału, nie przegrzewajmy pomieszczeń – optymalnie 20-21°C, nieużywane pomieszczenia – 5-7 °C, wyłącz komputer jeśli nie będziesz na nim pracował dłużej niż 15 min, nie pozostawiaj włączonego komputera na noc czy na weekendy, ustaw monitor w komputerze tak, by po 5 minutach nieużywania wyłączał się.
– Oszczędzajmy energię w transporcie ( w mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem, jest to zdrowsze i bardziej ekonomiczne, korzystaj z transportu publicznego, jeżdżąc samochodem do pracy staraj się zabierać również inne osoby, umiejętne korzystanie z samochodu pozwala na znaczne oszczędności zużycia paliwa – czyli mniejszą emisję CO2: niedopompowane opony to wzrost zużycia paliwa o 5%, jazda pozbawiona gwałtownych hamowań i przyspieszeń redukuje zużycie benzyny nawet o 45%, wyłączenie silnika podczas postoju dłuższego niż 30 sekund pochłania mniej paliwa niż kolejne jego uruchomienie.
– Oszczędzajmy papier i lasy (prowadźmy korespondencję elektronicznie, zanim wydrukujemy dokument lub e-mail zastanówmy się, czy naprawdę jest nam potrzebny, ponieważ w ten sposób możemy ograniczyć emisję CO2 o ok. 7 kg rocznie; poprawmy dokument przed drukowaniem – zmniejszając marginesy, akapity bądź czcionkę ograniczymy ilość zużytego papieru oraz ciężar dokumentów; drukujmy i kserujmy obustronnie/ustawmy tę opcję jako domyślną; do drukowania lub kserowania dokumentów roboczych wykorzystujmy papier zadrukowany z jednej strony; używajmy jako notatnika papieru zadrukowanego z jednej strony; pomniejszajmy kopie w trakcie kopiowania, dwie strony książki mogą być kserowane na jednej kartce A4 zamiast drukowania strony internetowej, zapiszmy ją w ’’ulubionych’’ lub na twardym dysku; materiały szkoleniowe czy konferencyjne udostępniajmy on-line.
– Oszczędzajmy wodę ( zastosujmy perlatory (napowietrzacze) w kranach, instalujmy systemy, które automatycznie odcinają wodę, jeśli nie jest wykorzystywana, np. fotokomórek; przy każdym spuszczaniu wody zużywa się 9 litrów czystej wody – używaj spłuczek z dwoma trybami spuszczania lub przynajmniej z funkcją stop; naprawiajmy kapiące krany i zawsze dobrze je zakręcajmy, mogą marnować nawet do 13 litrów wody na dzień; wykorzystujmy pełną ładowność zmywarki/pralki; starajmy się korzystać z możliwie niskich temperatur; segregujmy rzeczy mało i mocno zabrudzone co pozwala odpowiednio dobierać cykle prania; zakręcajmy kran podczas szczotkowania zębów, namydlania się; podlewajmy tereny zielone wieczorem; wykorzystujmy wodę z pojemników (np. wiader) zamiast bieżącej wody.
– Oszczędzajmy na zakupach (kupujmy produkty lokalne, kupujmy żywność sezonową, kupujmy żywność jak najmniej przetworzoną, jedzmy więcej warzyw i owoców, a mniej mięsa , wybierajmy produkty bez zbędnych opakowań, wybierajmy produkty w większych opakowaniach, bierzmy torbę na zakupy, róbmy listy zakupowe.