Majówka polsko – francuska

W dniach 28.04. – 05.05.18 r.  z inicjatywy trenerów Krzysztofa Palucha i Rafała Bernackiego gościli w Kielcach zawodnicy Plobsheim Olympique Club z Francji. Wspólną sportową przygodę zainicjowało niedzielne ognisko w Nowej Słupi, na które zostaliśmy zaproszeni przez naszych gości. Rodzice uczniów klas Va I IIa gim. postanowili pokazać polską gościnność i na imprezę integracyjną przygotowali wyśmienite wypieki i przekąski.  W prezencie od Francuzów dostaliśmy ich klubowe koszulki- POCKONEXION 2018. Mimo barier językowych wszyscy złapali od razu świetny kontakt.

W Nowej Słupi pożegnaliśmy uroczyście Maxa Zormana, który niestety zakończył już edukację w naszej szkole i wrócił do ojczystej Słowenii, gdzie czekają go teraz miesiące intensywnej nauki i egzaminy w tamtejszej szkole. Wszyscy trzymamy kciuki na Maxa i życzymy mu samych sukcesów.

W poniedziałek goście z Francji zwiedzili naszą szkołę i  zapoznali się z systemem edukacyjnym obowiązującym w Polsce. Dzięki uprzejmości Dyrekcji SP 39 wszystkie treningi i mecze odbywały się w naszej placówce. W przerwach między sportowymi zmaganiami Francuzi zwiedzali Kielce i zgłębiali tajniki Puszczy Jodłowej. Ogromne wrażenie zrobiła na nich również wycieczka do Chęcin. Dzięki uprzejmości kieleckiego klubu Vive zawodnicy POC  zostali zaproszeni do Hali Legionów, gdzie mogli zobaczyć trening żółto-biało-niebieskich, zdobyć  autografy naszych wspaniałych szczypiornistów oraz  kupić klubowe koszulki.

Tygodniowe zmagania zawodników z Akademii PGE Vive Kielce i Plobsheim Olympique Club zakończył piątkowy mecz. Później wszyscy spotkaliśmy się na Stadionie na pożegnalnym ognisku, które przygotowali uczniowie klas 5a i 2a gim. wraz z wychowawcami, rodzicami i trenerami. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Dyrekcja – Pani Dorota Białek-Sołtys oraz  Pani Edyta Tkaczewska. Tym razem również rodzice spisali się na medal, ponieważ stoły uginały się  od smakołyków. Nasi goście z Francji byli zachwyceni polską gościnnością, w ramach podziękowania zaśpiewali nam zabawną piosenkę (co można zobaczyć na naszej stronie https://pl-pl.facebook.com/handball39kielce/).

Majówka była urozmaicona i niezwykle intensywna. I niestety, jak to zwykle bywa, wszystko co dobre szybko się kończy. Przyjaciele z Francji wrócili do swojego kraju, ale niedługo znów się spotkamy. W październiku wyjeżdżamy do Strasburga, by zacieśniać relacje między zawodnikami i trenerami. Bardzo dziękujemy gościom za wspaniałą postawę na boisku oraz za wszystkie miłe słowa pod naszym adresem. Zawodnikom z SP 39 gratulujemy odwagi w przełamywaniu barier językowych. Dziękujemy rodzicom i uczniom, że tak wspaniale wspierali organizatorów tygodnia polsko-francuskiego.