Klasa 1F na wycieczce w Geoparku
Dnia 9 marca 2017 roku uczniowie klasy 1f wraz z opiekunami p. Anną Chałońską i p. Agnieszką Karyś- Toszkow wybrali się na wycieczkę do Geoparku w Kielcach.
Głównym celem wycieczki było poznanie historii geologicznej Gór Świętokrzyskich, która zapisała się w dostępnych na powierzchni profilach skalnych. Jeden z rozdziałów tej księgi jest szczególny z uwagi na obfitość zapisu geologicznego i jego znaczenie dla obrazu przyrody i powiązań między nią, a człowiekiem, w regionie świętokrzyskim. To okres nazwany przez geologów dewonem (ok. 416 do 359 mln lat temu).Opowieść o dewonie oraz o tym, co działo się po tym okresie ze skałami dewońskimi, to motyw przewodni ekspozycji stałej w Galerii Ziemi. W pierwszej części wystawy zapoznaliśmy się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały w dewonie obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Specjalnie przygotowane dioramy z modelami dawnych żyjących organizmów wprowadziły uczniów w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 359 milionami lat pokrywały te tereny. Artystyczne wyobrażenie dewońskiego świata podbudowane zostało danymi naukowymi i skamieniałościami stanowiącymi jego zapis kopalny.
Uczniowie zapoznali się z głównymi procesami geologicznymi, które kształtowały obszar Gór Świętokrzyskich na podstawie plansz, animacji multimedialnych oraz eksponatów geologicznych. Ciekawym elementem wycieczki była Wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini – Chelosiowej Jamie.
Braliśmy także udział w wyprawie w głąb Ziemi dzięki kapsule ,,Podróż do wnętrza Ziemi’’ w której wirtualną rzeczywistość mogliśmy poczuć wszystkimi zmysłami. Wędrówka przez kolejne warstwy geologiczne pozwoliła nam na poznanie budowy Ziemi, a napotkane w trakcie podróży skamieniałości – dały możliwość poznania środowisk sprzed milionów lat, i zrozumienia zmian, jakim podlegały one w czasie.
Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy 1f wzięli udział w warsztatach teoretyczno-praktycznych, podczas których w atmosferze świetnej zabawy poznawali tajniki szlifowania i polerowania skał regionu świętokrzyskiego ( głownie wapienia ).Oszlifowana i wypolerowana skała stała się pamiątką z wycieczki do Centrum Geoedukacji.
A może któryś z uczniów klasy 1f będzie kiedyś sławnym geologiem? Kto wie..