Edukacja w Miejscach Pamięci
We wrześniu klasy ósme naszej szkoły wzięły udział w projekcie „Edukacja w Miejscach Pamięci”, zorganizowanym przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Program zajęć składał się z dwóch części, podczas których uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych miejscach i wydarzeniach związanych z historią ziemi świętokrzyskiej.
Pierwszym etapem projektu były zajęcia wyjazdowe. Podczas całodniowej wycieczki młodzież miała okazję odwiedzić zarówno miejsca kultury i dziedzictwa narodowego, jak i miejsca związane z martyrologią narodu polskiego. Trasa obejmowała zwiedzanie z przewodnikiem Pomnika Pomordowanych w latach 1939-1945 na Stadionie Leśnym, opactwo cystersów w Wąchocku, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz klasztor na Świętym Krzyżu.
Drugą częścią projektu były zajęcia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, na których uczniowie pogłębili wiedzę na temat sytuacji swojej Małej Ojczyzny podczas II wojny światowej. Poznali nazwiska odważnych Kielczan, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Ostatnim etapem programu edukacyjnego były warsztaty w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu. Tu młodzi ludzie mieli okazję przypomnieć sobie postać Jana Karskiego i poznać szczegóły tej trudniejszej historii Kielc, która związana jest z pogromem żydowskim.
Edukacja w Miejscach Pamięci to wyjątkowa lekcja patriotyzmu oraz poznania i poczucia atmosfery miejsc ważnych w naszej historii, które kształtowały polską tożsamość indywidualną, lokalną i narodową.