DZIEŃ KRAJOBRAZU
20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krajobrazu – ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy polskiej instytucji, tj. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, kluczowej deklaracji Państw dostrzegających potrzebę zachowania tego elementu środowiska.
Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Uzdrawiając(y) krajobraz” i odnosi się do interdyscyplinarnych związków między krajobrazem a zdrowiem. Przypomina też o roli, jaką człowiek odgrywa w kreowaniu i naprawie krajobrazu.
Klasa 6a z opiekunami wybrała się na rekreacyjny spacer w okolice szkoły, do Parku Dygasińskiego. Piesze wędrówki na świeżym powietrzu pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację, uspokajają i działają odprężająco.
W ramach obchodów tegorocznego Dnia Krajobrazu zachęcamy do „terapeutycznych spacerów”: w jesiennych parkach, ogrodach, w górach i nad wodą, do poznania i doznania „uzdrawiającej mocy” krajobrazu poprzez nasze zmysły: wzroku, słuchu, czucia, węchu i smaku.
Naukowcy odkrywają, że życie w pobliżu drzewa może mieć liczne pozytywne korzyści dla zdrowia. Drzewa mogą zmniejszyć stres, poprawić rozwój dziecka i wzmocnić komórki odpornościowe. Drzewa zapewniają także wiele innych korzyści zdrowotnych, z których korzystają ludzie mieszkający w ich pobliżu.
Piękne widoki, odgłosy natury, zapach świeżego powietrza, ciepło promieni słońca, szmer strumyka – wpływa na nas kojąco. Zapominamy o zmartwieniach, odprężamy się i zaczynamy logiczniej myśleć.
Satysfakcja z życia w harmonijnym krajobrazie to również istotny czynnik kształtujący pozytywne relacje między ludźmi.