DZIEŃ DRZEWA
Dnia 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Dzięki uprzejmości taty Bartosza Skóry, ucznia klasy 7a, szkoła otrzymała sadzonki od Nadleśnictwa Zagnańsk. Korzystając z możliwości dodatkowego zagospodarowania terenu wokół szkoły, uczniowie pod opieką nauczyciela biologii p. Anny Kwiecień, wychowawcy p. Anny Mazurkiewicz i nauczyciela wspomagającego p. Marii Wojtyny posadzili drzewa i uświadomili sobie wartość terenów zielonych w mieście.
Dziękujemy naszym siódmoklasistom za zaangażowanie w akcję. Taka forma współpracy sprzyja integracji oraz umożliwia kontakt z naturą i dbanie o środowisko.
Dlaczego drzewa są potrzebne w miastach?
Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok.Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Poza tym zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.Drzewa mają również właściwości regulacyjne – obniżają temperaturę powietrza od 3 do ponad 8 st. C poprzez proces transpiracji, czyli odparowywania wody. W ciągu doby drzewa potrafią oddać od 200 do 400 litrów wody. To dlatego temperatura powietrza w parkach jest zawsze odczuwalnie niższa.Drzewa również pochłaniają wodę – przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie. To dlatego drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.Drzewa wpływają również na psychikę i zdrowie człowieka – obniżają agresję, stres, napięcie i ciśnienie krwi.
Czy potrzeba więcej powodów, by sadzić i dbać o drzewa?